.jpg)
"Semmiféle személyi, hatalmi, politikai osztozkodás nem aktuális. Sem tárcacseréről, sem személyi kérdésekről nem volt szó, nincs napirenden" - hangsúlyozta az MSZP politikusa. Hozzáfűzte azt is, hogy az egészségügyről szóló egyeztetések a jövő héten folytatódnak, és azután lehet majd arról beszélni, milyen módon és mértékben változzon az egészségbiztosítási törvény.
Arra a kérdésre, hogy az SZDSZ ragaszkodik-e a magántőke jelenlétéhez az egészségbiztosításban, Horváth Ágnes egészségügyi miniszter úgy válaszolt: igen, mert meggyőződésük szerint a magántőke növeli a hatékonyságot. Azzal kapcsolatosan, hogy a magántőkének hogyan kell jelen lennie a biztosítási rendszerben, a két politikus egyelőre nem árult el konkrétumot, de mint Horváth Ágnes jelezte, "nagyon széles az opciók tárháza".
Kökény Mihály ehhez azt fűzte hozzá, hogy minden lehetőséget számba kell venni a magántőke szerepének megvizsgálásához. A szocialista politikus nem válaszolt arra a kérdésre, milyen megoldások léteznek, viszont arra kitért, hogy az Új Tulajdonosi Program is az egyik elképzelhető változat lenne. Azt most nem tudom megmondani, hogy az egészségbiztosítás reformjában a magántőke szerepe miként fog alakulni - hangsúlyozta a szocialista képviselő.
Horváth Ágnes elmondta még, hogy folyamatban van az egészségbiztosítási törvény végrehajtása. Arra a kérdésre, hogy a kormányfőnél tartott megbeszélésen miért nem vett részt az SZDSZ részéről Horn Gábor koalíciós egyeztetésért felelős államtitkár, a miniszter azt válaszolta, politikustársa szabadságát tölti.
Egy olyan kérdés is elhangzott a két politikus tájékoztatóján, hogy el akarja-e kerülni a kormány az ősszel várható, az egészségbiztosítás rendszeréről tervezett népszavazást. Kökény Mihály erre csupán annyit mondott: ezzel a megbeszélésen nem foglalkoztak.
A hét folyamán a koalíciós pártok vezetői már nyilatkoztak a magántőke egészségügybe történő bevonásáról. Kóka János szerdán újságíróknak azt mondta, a magántőke bevonása az egészségbiztosítási reform lényege, és ha nincsenek reformok, nincs értelme, hogy az SZDSZ a koalícióban maradjon.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője szintén kedden "egyéni véleményeként" azt nyilatkozta, hogy "könnyen lehet", az egészségbiztosítási pénztárakat nemcsak többségi, hanem teljes állami tulajdonban kell tartani.
Az MSZP parlamenti frakciója kedden este informális ülést tartott a kérdésben, amelyen részt vett Gyurcsány Ferenc pártelnök is. Varju László frakcióvezető-helyettes az ülést követően azt mondta, megállapodtak abban, hogy szükség van az egészségbiztosítási törvény finomítására, de azt nem vonják vissza.
A egészségpénztárakról szóló törvényt február 11-én fogadta el a parlament, és február 18-án hirdetették ki.
Fidesz: Ne átalakítsák, vonják vissza!
A Fidesz szerint az egészségbiztosítási törvény bármilyen átalakítása csak "szemfényvesztés" lenne, ezért továbbra is kitartanak amellett, hogy a törvényt vissza kell vonni - mondta Mikola István, a Fidesz egészségügyi szakpolitikusa. Szerinte a törvény üzleti, az egészségügy piacosítását szolgáló alapfilozófiára épít, ezért "mindennemű átalakítása szemfényvesztés lenne".
"Ne átalakítsák, vonják vissza!" - fogalmazott az Orbán-kormány egészségügyi minisztere, aki szerint ezután lehet szakmai konzultációt kezdeni az egészségbiztosítás átalakításáról.
Arra a kérdésre, hogy a Fidesz elfogadhatónak tart-e egy olyan megoldást, amelyben az egészségpénztárak 100 százalékban állami tulajdonban maradnak, Mikola István azt mondta: "ennek semmi értelme nincs", hiszen ez azt jelenti, hogy röghöz kötik az állampolgárokat, akik területi pénztárhoz fognak tartozni, így a szabad intézményválasztás lehetősége megszűnik. Hozzátette: azért is ellenzik a törvény "toldozását-foldozását", mert nincs garancia arra, hogy ne lehessen újra visszahozni a magánbefektetőket.
Ugyanakkor kiemelte: a Fidesz programja sem tartja kizártnak, hogy az egységes egészségbiztosítási rendszeren belül regionális egészségpénztárak jöjjenek létre. Ez nem egy új gondolat, hiszen megyei egészségbiztosítási pénztárak most is léteznek, és ha ezek regionális szinten szerveződnek, az ellen a Fidesznek nincs kifogása - tette hozzá.
Mikola István úgy vélte, hogy mély koalíciós válság bontakozik ki az egészségbiztosítás kapcsán, és úgy tűnik, hogy az MSZP-nek nincs egészségügyi programja, csak sodródik a SZDSZ üzleti irányultsága mentén. Az ellenzéki politikus arról is beszélt, hogy ahelyett, hogy a kormány levonná a konzekvenciát a március 9-i népszavazásból, inkább nekimegy az egészségügynek, és azt mondja, hogy a gyerekgyógyászattól veszi el a pénzt a kieső vizitdíj miatt.
Asztalhoz ült a koalíció - vajon hogy állnak fel?
Kóka: Ha nincs reform, nincs koalíció
Londonban katasztrófának tartanák a hátraarcot
Tb-törvény: egyelőre semmit nem mond a kormány
A gyerekorvosok háborognak
MTI