Bank-biztosítás a takarékszövetkezeteknél is
A megállapodás aláírása kapcsán tartott sajtótájékoztatón az OTSZ bejelentette azt is, hogy a szövetség 2008. január 1-jével teljes jogú tagként belépett a Magyar Bankszövetségbe.
Varga Antal, az OTSZ ügyvezető igazgatója elmondta: a takarékszövetkezetek mostanra elérték azt a professzionális szintet, hogy a bank-biztosító modellt megvalósítsák. Korábban az Allianz Hungária Biztosító volt a takarékszövetkezetek partnere - a közelmúltig a Takarékbankban is volt néhány százalékos részesedése -, ám időközben saját bankot alapított.
A Signal Biztosító ugyancsak vidéken tevékenykedik, már évek óta üzleti kapcsolatban áll több takarékszövetkezettel, a "súlycsoport" hasonló, az ügyfélkör pedig 85 százalékban lefedi egymást - indokolta a partnerválasztást Filvig István, a Signal elnök-vezérigazgatója, hozzátéve: együtt a pénzügyi termékek teljes komplexumát nyújtani tudják.
A KÖT-öt az integrált takarékszövetkezetek és az OTSZ hozták létre 1993-ban, a társadalmi szervezet kizárólag tagjai, valamint azok természetes személy ügyfelei számára végez tevékenységet. A KÖT az együttműködésben a hitelfedezeti biztosításokra koncentrál majd, míg a Signal felségterülete a vagyon-, autó- és kockázati biztosítás lesz.
A Takarékbank is profitál a partnerségből - mondta Csicsáky Péter vezérigazgató - a likviditási többlet elhelyezésére saját befektetési banki szolgáltatásukat tudják ajánlani. Filvig István további előnyként megemlítette, hogy a Takarékbank lesz a Signal számlavezetője. A Takarékbank vezetője elmondta: ahhoz, hogy a biztosítási ügynökök is értékesíthessék a takarékszövetkezeti termékeket, azokat előbb standardizálni kell.
A Magyar Bankszövetséggel már 2007-ben együttműködési megállapodást kötött az OTSZ, amelyben vállalták, hogy kölcsönösen biztosítják a részvételi lehetőséget éves közgyűléseiken, értékelik a pénzügyi, gazdasági eseményeket, azok hitelintézetekre gyakorolt hatását, konzultálnak a jogszabály-tervezetekről, szabályozási koncepciókról.
A tagsági viszonnyal kibővített együttműködés új minőségi kategória - mondta Varga Antal -, a takarékszövetkezetek a bankszövetség tagjaként a gazdasági, társadalmi szféra fókuszába kerülhetnek.
Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke hangsúlyozta: a kereskedelmi bankok érdekképviseleti szerveként alakult szervezetnek sikerült fontos pozíciót kiharcolnia, már nem nagyon lehet - vagy legalábbis nem érdemes - megkerülni a pénzügyi szektort érintő kérdésekben.
Az OTSZ felvétele az első lépés volt, a bankszövetség tárgyal a belépésről más pénzügyi érdekképviseleti szervezetekkel is - mondta Erdei Tamás. A közös szervezetben való tagság az elnök szerint azért fontos, mert így az érdekeket egységesen tudják kifelé és befelé is képviselni.
Erdei elmondta: a bankszektor alapvetően az önszabályozás irányába szeretne menni. A Várhegyi-bizottság lakossági pénzügyi szolgáltatások javítását célzó javaslatai nem felejtődtek el, a bankszövetségnél a vállalt szabályozások kidolgozása folyik, s a bankok ezeket folyamatosan be fogják vezetni - tette hozzá.
Az Allianz kiszállt a Takarékbankból
Fekete pénzek segítenek a hiteltörlesztésben
Hitelgarancia: 2,5 milliárd vállalkozásonként
MTI