Bank of England: változatlan kamatszint
Egyes szakértők egyharmadnyi esélyt adtak annak, hogy a központi bank negyed százalékpontos meglepetésszerű kamatmérséklést hajt végre, mivel a hét eleje óta kedvezőtlen fejlemények történtek. A bankok sora jelenti be, mekkora veszteséget szenvedett el az amerikai hitelpiaci válság következtében, és emiatt csütörtökön az FTSE-100-as tőzsdeindex 1 százalékánál is nagyobb veszteséggel kezdte az üzleti napot.
Mervyn King bankkormányzó e héten úgy fogalmazott, hogy bizonyos időnek el kell telnie ahhoz, hogy a veszteségekről átfogóbb képet lehessen alkotni. Sokan tartanak attól, hogy a pénzpiaci válság munkahelyek felszámolásával járhat, és csapást mérhet az ingatlanpiacra, amely amúgy is beszűkült a 2006 augusztusa óta végrehajtott öt kamatemelés hatására. Októberben az ingatlanok ára 0,5 százalékkal csökkent, és az árak már a második hónapja esnek folyamatosan.
Vélhetően az infláció volt az, ami a BoE-t mégis a kamatok tartására ösztönözte. Számos döntéshozót aggodalommal töltenek el a hordónkénti 100 dollár felé közelítő olajárak akkor, amikor a brit gazdaság teljes kapacitáskihasználáshoz közeli állapotban működik és a cégek könnyebben hajlanak az áremelésre.
A BoE Pénzpolitikai Tanácsának (MPC) tagjai vélhetően több tényszerű bizonyítékot akartak szerezni arról, hogy lassul a gazdaság, mielőtt kamatvágásról döntenének. Augusztus előtt, a hitelpiaci zavarok kirobbanása előtt még 6 százalékra történő kamatemelési várakozásokat fogalmaztak meg a piaci szereplők. A legtöbb szakértő azt várja, hogy a BoE Pénzpolitikai Tanácsa majd csak a jövő év elejétől indít be kamatmérséklési szériát.
A lengyelek sem vágták
Sokáig vitatkoztak, és végül nem vágtak
MTI