1p
Az Országos Betétbiztosítási Alap szükség esetén immár 13 millió forintig, önrész felszámolása nélkül fizet kártalanítást a befagyott betétek után. De védettek-e a banki papírok és a devizabetétek?
Az Országos Betétbiztosítási Alap szükség esetén immár 13 millió forintig, önrész felszámolása nélkül fizet kártalanítást a befagyott betétek után. De védettek-e a banki papírok és a devizabetétek? Cégeknél mi a helyzet, illetve a kamatokra is kiterjed-e a védelem?

Ha egy hitelintézet fizetésképtelensége miatt befagy egy biztosított betét, akkor az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) az ügyfél részére kártalanítást fizet. Az alap a befagyott betétek tőkéje és kamata után legfeljebb 13 millió forintig fizet kártalanítást - olvasható az Iránytű a betétbiztosításhoz című tájékoztató anyagban. Önrész - a nemrég elfogadott jogszabályváltozás alapján - nincs, így a megjelölt összeghatárig a teljes összeg biztosítottnak számít.

Jó tudni, hogy a hitelintézetek közé tartoznak a bankok mellett a takarékszövetkezetek, a lakás–takarékpénztárak és a hitelszövetkezetek is. Ugyanakkor az OBA honlapján elérhető tájékoztató szerint arra is figyelemmel kell lenni, hogy Magyarországon nem csak az OBA biztosítása alá tartozó hitelintézet gyűjthet betétet.

Az OBA kiadásait alapvetően a hitelintézetek befizetései fedezik, de az alap hitelt is vehet fel. Ez utóbbi mögött szükség esetén ott van a magyar állam garanciája is.

Az Európai Unió területén bejegyzett hitelintézetekben elhelyezett betéteket az alapítás országában létrehozott nemzeti betétbiztosítási intézmény biztosítja. Ez a védelem kiterjed mindazon uniós tagországra is, ahol a szóban lévő szolgálttaó betétet gyűjt. Például egy Ausztriában bejegyzett bank magyarországi fiókja (fióktelepe) által gyűjtött betéteket az osztrák betétbiztosító intézet biztosítja.

Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008

A tájékoztató hangsúlyozza, hogy a betétbiztosítás minden hitelintézetre külön-külön érvényes. Tehát ha egy betétes több helyen helyezi el a pénzét, akkor mindenütt biztosítottá válik a törvény szerinti összeghatárig, ily módon pedig akár meg is sokszorozható a védelem.

A közös betéttől eltérő fogalom ugyanakkor a közösségi betét. Ebben az esetben a közösséget (pl. társasházat) alkotó személyek száma szerint
megtöbbszöröződik a kártalanítási összeghatár, de itt nem áll fenn a közösséget alkotó személyek magánbetéteivel való összeszámítási kötelezettség.
A betétbiztosítási védelem növelésére kínálkozó másik lehetőség, hogy növeljük a betét tulajdonosainak a számát - emelik ki. Közös betét esetén a betétbiztosítási rendszer - ha a betétesek nem rendelkeznek másként - nem tesz különbséget a betét tulajdonosai között, azokat egyenrangúnak tekinti, függetlenül attól, hogy a betétbe a valóságban ki és mekkora összeget fizetett be. A kifizetendő összegből ebben az esetben egyenlő arányban részesülnek a tulajdonosok.

A közös betét azonban hátrányos is lehet a betétes számára, ha van ugyanannál a hitelintézetnél másik – csak a saját tulajdonában lévő – betétje. A közös tulajdon alapján az alap által kifizetett összeg ugyanis beleszámít az illető ügyfél részére kifizethető értékhatárba, azaz a saját vagy a közös tulajdonú betét után esetleg már nem  kaphatja meg a teljes összeget - hívja fel rá a figyelmet az OBA.

A kiadvány szerint a védettség a névre szóló bankbetétekre, illetve a bankok által 2003. január 1. után kibocsátott kötvényekre vagy letéti jegyekre vonatkozik. A betétbiztosítás továbbra sem védi a hitelintézetek által 2003 előtt kibocsátott kötvényeket, letéti jegyeket. Nem terjed ki a betétbiztosítás például a befektetési alapok jegyeire sem. (Az értékpapírokra azonban vonatkozhat a Beva védelme, lásd keretes írásunkat!)

Jobb, ha túllépünk a nyugdíjpénztári mínuszokon?
Pénztári bukta: még nézni is rossz a számokat

A Befektető-védelmi Alap befektetőnként 6 millió forintig nyújt kártalanítást. Az 1 millió forintot meghaladó követelésnek azonban csak a 90 %-át fizetik meg és kibocsátói garanciát a Beva sem nyújt. Részletek>>
A védelem többek közt kiterjed a magánszemélyek (külföldiek is!) mellett a vállalkozások betétjeire is. Ha valaki ugyanannál a hitelintézetnél magánszemélyként és egy gazdasági társaság nevében helyezett el betétet, akkor a kétfajta betét külön-külön, egymástól függetlenül is biztosított - hangsúlyozzák. Az egyéni vállalkozó azonban jogilag nem minősül gazdasági társaságnak, ezért vállalkozóként és magánszemélyként elhelyezett megtakarításait a kifizetési értékhatár szempontjából össze kell vonni.

Ha kiskorú a betét tulajdonosa, akkor természetesen a szülő, vagy a gyám kezeli a betétjét. Ez a betét is önállóan – a kiskorú javára – biztosított, akkor is, ha például a szülőknek is van ugyanannál a szolgáltatónál a saját nevükön betétjük.

A pénzügyi válság közepén alaposan meg kell gondolni, mit kezdjünk megtakarításainkkal. Ön mit tesz / tenne, ha lenne? Szavazzon!

Kiemelendő, hogy a hazai betétbiztosítás nemcsak a forintban, hanem az euróban vagy a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) valamelyik tagállamának fizetőeszközében elhelyezett betétet is védi. A védett devizabetéteket az OBA forintban fizeti vissza, mégpedig a betétbefagyás napján érvényes, MNB által közzétett hivatalos devizaárfolyamon átszámolva.

A magánnyugdíjpénztári szférában a Pénztárak Garancia Alapja jelenti a biztonsági háló egyik fő elemét. Az önkéntes kölcsönös biztosító pénztárakra azonban nem terjed ki ez a garancia. Részletek>>
Gyakori félreértés, hogy a biztosítási kifizetési határt úgy értelmezik, hogy az alap a betétként elhelyezett összegből 13 millió forintot és – azon felül – az utána járó hozamot is kifizeti. Egy másik tévhit szerint csak a betét összegét, azaz a tőkét védi a betétbiztosítás, a kamatát már nem. A tájékoztató szerint egyik állítás sem igaz.

A törvény értelmében az értékhatár az a maximális összeg, amelyet az OBA egy banki ügyfélnek kifizethet. Ebbe beletartozik a folyószámlára befizetett tőkeösszeg, a lekötött betét, a vásárolt banki papír, biztosított kötvény stb. és azok esedékes kamatai is. Az alap tehát a betétes ügyfél valamennyi – a fizetésképtelen hitelintézettel szembeni – tőke- és kamatkövetelését összeadja, ám a kifizethető összeget a mindenkori értékhatár szerint maximálja.

Holnaptól él a betétgarancia
Biztosított banki betétek: 13 millió a plafon
Szaporodnak a sokmilliós betétszámlák

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG