Meg kell vizsgálni, hogy az adósmentéseknél hogyan lehet elérni a leghatékonyabb megoldást, ehhez pedig elengedhetetlen lenne a bankrendszer egységes, összehangolt együttműködése – mondta Petőh Gyula, a K&H Bank Zrt. lakossági problémás ügyfélkezelési főosztályvezetője a az IIR Hungary által tartott Lakossági üzletág a bankszektorban 2011 című konferencián.
Müller János, a Magyar Bankszövetség vezető tanácsadója elmondta, fontosnak tartaná, hogy a probléma feltárása a bűnbakkeresés nélkül sikerüljön. Szerinte sok hiba felfedezhető, de állítása szerint ekkora válságra senki sem számított. Szociális és társadalmi problémáról van szó, amelynek kialakulásában sok mindenkinek megvan a szerepe.
Hozzátette: a bankrendszer a jelenlegi kilakoltatási moratórium későbbi megszüntetése mellett van, hiszen bár ezzel időt nyerhet átmenetileg az állam, és a fizetésképtelenségekkel küszködők, valamint a bankok is, azonban ezt tartósan nem érdemes fenntartani.
Kiemelte: nem jó az a helyzet azonban, hogy ma hazánkban nagyjából félmillió ember munkanélküli, akik közül egyre nagyobb arányban vannak a tartósan álláskeresők.
Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi stabilitási igazgatója szerint az árverezési moratórium feloldása kisebb problémát okozna, mint az, ha továbbra is hatályban maradna. Területileg egyébként nagyon egyenlőtlen az érintettségi eloszlás, hiszen míg a fővárosban valószínűleg nem jelentene nagyobb gondot, ha megszüntetnék, addig például Nógrád megyében óriási problémákat okozhat.
Nagy Márton szerint egy 20 éves lemaradást kellene pótolni egy új bérlakásprogrammal. Európa összes nagyvárosát figyelembe véve Budapesten a legnagyobb a saját tulajdonú ingatlanok száma, mivel sokan „rákényszerültek” erre és ezáltal a hitelfelvételre is.
Petőh Gyula ezzel kapcsolatban elmondta, úgy látják, hogy a kisebb településeken jelenleg nincs pénz a bérlakásprogramra, így ők valószínűleg nem tudják megoldani a lakásproblémákat. Az állam által elképzelt eszközkezelő alap jó ötlet lehet, de megvalósítása kérdéses. „A végrehajtásoknál sokszor a bankokat okolják, pedig a külső befolyások is nagyban hozzájárulnak ezek elindításához” – tette hozzá a bank főosztályvezetője.
Privátbankár - Szilágyi Balázs