1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Excelsior Budapest Spa a világ távolabbi tájain vizsgálta meg, milyen szolgáltatásokkal és árakkal találkozhat az, aki felsőkategóriás lakások iránt érdeklődik.
Az Excelsior Budapest Spa korábbi európai luxusingatlan-körképe után ezúttal a világ távolabbi tájain vizsgálták meg, hol milyen jellemzőkkel, szolgáltatásokkal és árakkal találkozhat az, aki a lakások legfelső kategóriája iránt érdeklődik. A luxusingatlanok, és főleg a luxusapartmanok piaca erősen keresletfüggő. Ezért igyekeztek olyan helyszíneken vizsgálódni, ahol viszonylag nagy kereslet figyelhető meg ilyen típusú ingatlanok iránt: ezek általában a világ nagy kereskedelmi, üzleti központjai, gazdasági fellegvárai.

Hong Kong: ismét lendületben

A Távol-Kelet, és egyre inkább az egész világ egyik meghatározó gazdasági hatalma Kína. A hatalmas léptékű gazdasági fejlődés folyamatosan megfelelő keresletet teremt a luxusingatlanok iránt. Különleges helyzetben van Hong Kong, amely már a XIX. század óta fontos kereskedelmi kikötőnek számított, az 1842-től 1997-ig tartó brit fennhatóság alatt pedig a világ egyik vezető pénzügyi központjává fejlődött. 1998-ban azonban, miután Hong Kong Kína fennhatósága alá került, az ingatlanárak hosszú évekre jelentősen visszaestek, de a legjobb esetekben is stagnáltak.

A kínai gazdaság rohamos fejlődése, illetve a kialakuló alulértékeltség aztán meghozta a változást: a befektetői érdeklődés egyre élénkebb lett, 2006-ra már kétszámjegyűvé vált az árak emelkedése ami napjainkban is töretlenül tart. A luxusingatlanok piacán 2008-ra 15-25% közötti növekedést jósolnak az elemzők, míg 2007 utolsó negyedévében 10% körüli volt az áremelkedés. A luxus piacon mért átlagos négyzetméter ár ma már 127.500 hong kongi dollár, ami 2,8 millió forintnak felel meg, de egyes tranzakciókban a vételár ennek a háromszorosát is elérheti.

A luxusértékekhez Hong Kongban is körpanoráma, szállodai szintű szolgáltatások, wellnes, fitness tartoznak. A hong kongi luxuspiac fejlődését a gazdasági tényezők mellett az is segíti, hogy a luxusapartmanok kínálata 4-5 éve képtelen utolérni a keresletet, így a lendületes fejlődés még sokáig kitarthat, egyes előrejelzések szerint legalább további öt évig.

Közel-Kelet: olajozott keresletnövekedés

A Közel-Keleten az Egyesült Arab Emirátusok legnagyobb városait, Dubait, és Abu Dhabit érdemes górcső alá venni. A Dubai-i ingatlanvásárlás népszerűsége a külföldi befektetők, üzletemberek körében immár a legkeresettebb nyugat-európai városokéval vetekszik. A dubai ingatlanpiac ennek megfelelően jó pár éve töretlenül, gyors ütemben fejlődik. A külföldiek ingatlanvásárlását liberális törvények segítik, nagy vonzerőt nyújt az adómentesség és az alacsony bűnözési ráta, ami egy ilyen magas életszínvonalat biztosító államban szinte természetes. Egyes becslések százezerre teszik az évente betelepülő külföldiek számát.

Az ingatlanpiac sok elemző szerint a spekulánsok miatt túlfűtött. Egyes, többszáz-lakásos projektek napok alatt kelnek el a tervezőasztalról, és többször is gazdát cserélnek a projekt átadásáig. A beruházók és a bankok is tartanak a spekuláció hatásaitól, de a jelentős keresletnövekedés és az a tény, hogy az egy főre jutó jövedelem és az ingatlanárak hányadosa a világ más városaihoz viszonyítva alacsony, megvédheti a piacot egy komolyabb árbuborék kialakulásától.

A Dubai luxusra az extravagáns, gyakran rekordhajhászó jelzők illenek. A mesterséges szigeteken (a Pálma és a Világ) épített lakások és villák, és a világ egyetlen hét csillagos szállodája a Burj Al Arab mind önmagukért beszélnek. A dubai luxus az emirátus gazdagságának tükörképe. A penthouse lakások Dubaiban is elterjedtek, szinte minden külföldiek számára elérhető új építésű projektben találunk ilyen jellegű lakásokat. Az árak jelentősen szóródnak a projektek között, találunk lakásokat már 700-800.000 forintos négyzetméterárral, de a magasabbra pozícionált luxus projektekben egy közepes méretű lakás négyzetméteréért 2,5-3 millió forintot kell fizetni.

Abu Dhabi ingatlanpiaca jelentős fejlődés előtt áll, amelynek motorja a jelentős keresletnövekedés és az elmaradó kínálat lehet. A külföldi kereslet eddig jogi korlátokba ütközött, de optimista elemzések szerint a szabályozás hamarosan változik. 2007 második felében az ingatlanárak növekedése már a 18%-ot is elérte. A piaci nyitás miatt a bérleti piac is hasonló mértékben fejlődik. Egy luxuskategóriás 4 szobás lakás éves bérleti díja 40 ezer USD fölött alakul, ami körülbelül 7 millió forintot jelent. A nagyobb, luxus penthouse-okért gyakran 11 millió forintos éves bérleti díjat is ki kell fizetni. A lakások színvonala közelít a Dubai standardokhoz, jól tükrözi ezt, hogy mind negyedik újépítésű projektben találunk wellness-fitness részleget.

USA: A luxuspiac külön pályán halad

Az USA-ban a jelzáloghitel válság következményeit nyögi a teljes ingatlanpiac, ugyanakkor egyes szegmensek - ilyen a luxuspiac is - a saját útjukat járják. Los Angelesben például elsősorban a spekulánsok által felhajtott árak fogják most vissza jelentősen a piacot, és jelentős árcsökkenési nyomás tapasztalható, de a felső szegmensben, a luxuspiacon ebből nem sok érzékelhető. A legmagasabb négyzetméterárak a penthouse-kategóriában 4 és 5,5 millió forintnak megfelelő értékek között mozognak.

Ez ugyan elmarad New York penthouse áraitól, de a jellemzően nagy alapterületek (350-700 m2) miatt a teljes tranzakciós ár már felér akár London luxusapartmanjainak értékével. A luxus standardokat Los Angelesben is a szállodai szolgáltatások, a hatalmas térérzet, a privát kertek, wellness és fitness részleg jelentik. Amerikai sajátosságnak számít a nagyszámú vendégparkoló és külön, házon belüli fogadások szervezésére alkalmas helyiségek megléte. A legértékesebb lakások árverés útján kerülnek értékesítésre – ezt az értékesítési formát a különleges ingatlanok esetében hamarosan hazánkban is alkalmazhatják majd.

San Franciscoban a listavezető egy 30 millió dolláros ügylet, melynek során három egybenyitott, összesen 1400 m2-es penthouse talált gazdára a csaknem másfélmilliárdos üzletben. Denverben két, 500 és 550 m2-es penthouse kelt el 8, illetve 10 millió dollárért (370 és 470 millió forintért). A legdrágább luxuslakás az USA-ban továbbra is New Yorkban található a maga 70 millió dolláros vételárával.

Európa: felülértékelve

Nyugat-Európa, világszínvonalú luxuslakásokat kínál. Igaz ezeknek borsos ára is van. A Forbes magazin egy elemzésében a leginkább túlárazott ingatlanpiacokat kereste. A 10 legjobban felülértékelt város közül 7 nyugat-európait találunk, az első helyen Monte Carlo-t. Az elemzés a bérleti bevételt arányosította az ingatlanárakkal: minél magasabb ez az arány, azaz minél magasabb az egységnyi bérleti bevételt hozó ingatlan ára, annál inkább túlértékelt az ingatlanpiac.

Magyarországról szemlélve ezt a statisztikát arra a következtetésre juthatunk, hogy a magyar luxusingatlanok ár-érték aránya nyugat-európai társaikhoz viszonyítva jóval kedvezőbb. Ez különösen annak fényében fontos, hogy már találunk olyan projekteket a magyar piacon - ilyen az Excelsior Budapest Spa -, ahol az összes nyugat-európai luxusérték megtalálható.

Összességében megállapítható, hogy a luxusingatlanok piaca leginkább a keresletre reagál érzékenyen. E tényező fontosságát ezen a piacon az is bizonyítja, hogy a két legnagyobb és legdrágább luxuspiaccal rendelkező város, London és New York nem került fel a Forbes említett listájára, azaz a magas árak mögött kellő mennyiségű a kereslet, a bérleti bevételek arányban állnak az ingatlanok áraival - olvasható az Excelsior Budapest Spa elemzésében.

Európai körkép: Csúcs ez a luxus: lakásárban adják a négyzetmétert

By the rivers of Liptód: a Boney M-ről pletykálnak Baranyában
Világviszonylatban is brutális a magyar adósarc
Elképesztő lakásárak Moszkvában
Luxus lesz a kávé - újra
Rekord áron kelt el az 1-es rendszám
Csúcslakás - lakáscsúcs: fentről minden más
Állástalan brókerek: krach az ingatlanpiacon?
Tilos lesz készpénzzel lakást venni?
Már nem jó biznisz fürdővárosban lakást venni
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG