1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben a bankok hitelportfóliója tavaly a felügyeleti statisztika szerint javult, a Központi Hitelinformációs Rendszerben nyilvántartott késedelmes hitelek összege vészesen emelkedik.
Miközben a bankok portfóliója tavaly a felügyeleti statisztika szerint javult - 2007 végén az egy évvel korábbi 92,7 százalékkal szemben a minősítési kötelezettség alá tartozó állomány 94,6 százaléka volt problémamentes -, a Központi Hitelinformációs Rendszerben nyilvántartott késedelmes hitelek összege vészesen emelkedik.

A KHR hírlevele szerint a vállalkozások késedelmes hiteleinek összege 2007-ben több mint negyedével nőtt, az új lakossági mulasztások száma pedig tavaly átlépte a 200 ezret, így már több mint a duplája az előző évinek. Rácz Lajos, a KHR-t működtető BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta: a KHR-ben nyilvántartott lakossági tételek (a lezárt és fennálló mulasztások) száma tavaly 26 százalékkal nőtt és 2007 végén meghaladta a 720 ezret; a lakossági rendszerből való lekérdezések száma 15 százalékkal emelkedett, éves szinten meghaladta a 4,8 milliót.
   
Úgy tűnik, a negatív tendenciákat most még elfedik a növekvő hitelportfóliók - a PSZÁF előzetes adatai szerint a hitelek bruttó állománya 2007-ben 22,1 százalékkal, ezen belül a nem pénzügyi vállalatoké 12,6, a háztartási (lakossági és egyéni vállalkozói) hiteleké pedig 26,4 százalékkal emelkedett -, ám szakértők attól tartanak, ha az idén nagy mértékű forintleértékelődés következne be, a hitelportfóliók akár jelentősen is romolhatnának.
   
Farkas István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete Felügyeleti Tanácsának elnöke januárban úgy vélekedett, hogy a lakosság hitelkereslete tavaly kevésbé hűlt le, mint amennyire jövedelmi lehetőségei csökkentek, relatíve tehát megnőtt az eladósodottság, ami növeli a visszafizetési kockázatot. Az elnök szerint a bedőlt hitelek arányának a KSH által nyilvánosságra hozott jövedelemadatok alapján sokkal magasabbnak kellett volna lennie (a tartalékok egyébként a mostaninál sokkal több bedőlt hitelt is fedeznének). Hogy mégsem így van, azt az elnök a fekete- és szürkegazdasággal magyarázta. A PSZÁF és az MNB által a közelmúltban a devizaalapú hitelek kockázatainak kezelésére kiadott közös ajánlásában már szerepel is: kizárólag olyan jövedelem vehető figyelembe a hitelbírálat során, amelyet az ügyfél megfelelő dokumentumokkal (jövedelem-kimutatás, adóhatósági igazolás stb.) alá tud támasztani.
   
Az idei esztendő különösen nagy kihívás elé állítja a követeléskezelő társaságokat, hiszen mind a lakossági, mind a céges szegmens eladósodásának általános növekedése figyelhető meg, amely egyúttal a behajtás sikerességének a csökkenését is eredményezheti - írja a Világgazdaság.

A cikk szerint a lakossági adósságok visszafizetésénél megfigyelhető egyfajta prioritási sorrend: elsősorban a háztartások működéséhez legkevésbé nélkülözhető összegeket, illetve a legerősebb szankciókkal fenyegetett, például jelzáloggal fedezett hiteltartozásokat próbálják meg a kötelezettek leróni.
A felügyelet a nagymértékű lakossági eladósodottságot kockázatosnak tartja a pénzügyi rendszer szempontjából, mert ha a hiteleket tömegesen nem tudnák visszafizetni, az likviditási vagy tőkeproblémákat okozna. A teljes körű lakossági hitelnyilvántartás megteremtése Farkas István szerint minden félnek előnyös volna, felügyeleti szempontból is jó dolog lesz, ha megvalósul.
   
Hogy a rendszer mikor lesz bevezethető, egyelőre nem lehet tudni. Az eredeti tervek szerint az Országgyűlés az idén tavasszal vette volna napirendjére, s a jogszabály várhatóan 2009-től lépett volna hatályba. A Kormányszóvivői Iroda tájékoztatása szerint azonban a javaslat nem szerepel a tavaszi törvényalkotási programban, egyeztetése még folyamatban van.
   
A teljes körű lakossági hitelnyilvántartás bevezetésének célja, hogy a pénzintézetek jobban megismerhessék az ügyfelek fizetőképességét, így megakadályozhassák a túlzott eladósodást. A teljes körű lakossági hitelnyilvántartás megteremtését a kormány által a lakossági pénzügyi szolgáltatások vizsgálatára létrehozott bizottság is támogatta.  A mellette szóló egyik érv, hogy a rendszer megalapozottabbá teszi a hitelbírálatot, segíthet az adósságcsapda-helyzet megelőzésében, a túlfinanszírozott adósok egzisztenciális ellehetetlenülésének megelőzése pedig a közvetlenül érintett családokon kívül az államnak, a betéteseknek is érdekük.
   
A már tavaly nyárra elkészült javaslat szerint a pénzintézeteknek kötelezően be kellene vinniük az új központi adatbázisba a magánszemélyek valamennyi élő hitelszerződésének törvényben meghatározott adatait (például hitelösszeg, futamidő, a törlesztés ütemezése), ám ahhoz - az adatvédelmi aggályokat kivédve - az ügyfél hozzájárulására volna szükség, hogy adatait a hitelkérelmét elbíráló pénzintézet megismerhesse. Az adatokat kizárólag a hitelkérelmek elbírálásához valamint anonimizálva, statisztikai célú feldolgozásra (például a lakosság eladósodottságának vizsgálatához) lehetne felhasználni.
   
A KHR most a vállalatok esetében valamennyi hitelszerződés adatait nyilvántartja, a lakossági körben azonban csak feketelistás nyilvántartás van. Ahhoz, hogy valaki bekerüljön, legalább a minimálbér (2008. január 1-jétől 69 ezer forint) összegét kitevő kölcsönösszeg megfizetésével kell folyamatosan, több mint 90 napon át késlekednie. Az is felkerül a listára, aki hamis okmánnyal igazolja magát, hamis adatot közöl vagy bankkártyával visszaélést követ el. Az adatokat a mulasztás megszűnését követően még öt évig tartják nyilván.

MTI, Világgazdaság

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG