A csapdából egyetlen fillér nélkül kimenekült, lerongyolódott becsapottakat - akik a fenyegetések miatt névtelenséget kértek - elmondásuk szerint a társaság magyarországi megbízottai az észak-angliai Boltonba csalták, még a Manchesterig szóló repülőjegyüket is fizették. Eleinte még munka is akadt, a fizetés azonban csak nem akart megérkezni.
A helyi "munkaközvetítők" ellenben - akik a károsultak leírása szerint Boltonba kitelepült magyarok, zömmel egy család tagjai - helyi bankokban "vállalkozáskezdési" hiteleket vetetnek fel a kicsábítottakkal, adószámokkal ellátott, hitelesnek tűnő, ám hamis dokumentációt beterjesztve. Az MTI-nek nyilatkozó egyik károsult szerint - akit saját gyerekkori barátja bírt rá a kalandra - általában ötezer font (1,9 millió forint) értékben vesznek fel ilyen hiteleket, és az összeget azonnal el is költik nagy értékű műszaki cikkekre - tévékre, számítógépekre, telefonokra.
"Ezért hoztak engem ki, nem a munka miatt ... ezért vagyok én most itt, egyetlen font nélkül, úgy, hogy haza sem tudok menni ... palira lettem véve" - fogalmaz a szorult helyzetbe került, szobafestő-mázoló szakmával bíró károsult, aki valahogy levergődött Boltonból a londoni magyar konzulátusig. Hozzáteszi: azt üzeni az otthoniaknak, hogy ha bárkit ismeretlenek megkeresnek angliai munkavállalás ígéretével, "szó sem lehet róla ... emberek, ébresztő". |
Társa, aki szintén a londoni magyar konzulátuson keresett és kapott menedéket, elmondta: a zalaegerszegi Tesco áruházban dolgozott. Januárban, a munkából a szállásra tartva egy ismeretlen állította meg az utcán, angliai munkát, havi 200 ezer forint megtakarítási lehetőséget kínálva. Az ajánlatban a koszt és a szállásköltség fedezésének ígérete is szerepelt.
Az elbeszélés szerint valóban volt koszt és szállás - igaz, két hónap alatt ötször kellett költözni -, sőt munka is akadt egy helyi élelmiszercsomagoló üzemben. Csak éppen a fizetség nem akart megérkezni, még három heti munkavégzés után sem, pedig a cég heti 175 fontos (68 ezer forintos) bért ígért.
Amikor a károsult a "közvetítőknél" rákérdezett, hogy hol a pénze, tömör válaszban részesült - megverték. Nyittattak vele ugyanakkor egy bankszámlát, amelyhez bankkártya és - tudomása szerint - ezer font hitelkeret is járult. A kártyát azonban soha nem látta, és szerinte "száz százalék", hogy a nevére szóló hitelkeretet is felvették.
Abelovszky György londoni magyar főkonzul az MTI-nek az eset kapcsán elmondta: az ügy nem egyedülálló, a konzulátusnak havi-kéthavi rendszerességgel jutnak tudomására hasonló ügyek. |
Nagy-Britannia a 2004-es EU-bővítés után azonnal megnyitotta munkaerőpiacát az új kelet-európai tagállamok előtt, és azóta hivatalos becslések szerint több mint félmillióan érkeztek munkavállalás céljából az új EU-országokból; kétharmaduk lengyel.
A BBC televízió azonban már egy évvel a bővítés után rendkívül kedvezőtlen kicsengésű dokumentumfilmet mutatott be a kelet-európai munkavállalók sorsáról. A BBC által nyomon követett 11 kelet-európai közül egy magyar orvos járt igazán jól, aki magas fizetést biztosító körorvosi állást kapott. Egy másik magyar ugyanakkor utcaseprői álláshoz jutott egy londoni kerületben, és a dokumentumfilm szereplői közül többen az utcán vagy pincékben kötöttek ki.
Tavaly ősszel a londoni Westminster kerület tanácsa bejelentette: olyan mértéket öltött a kerületben szerencsét próbáló lengyelek körében a hajléktalanság, hogy a tanács kifizeti a hazatérni hajlandóknak az utazási költségeket.
2 milliárdot ér Európa legdrágább lakása
Brit ellenségeskedés a bankok profitja miatt
Londoni szegényeket támogat Hugo Chávez
Utálják a britek a bevándorlókat
Már lengyelül is kirakják az útjelzőket Angliában