Egy görög pénzügyi portál kormányzati forrásokból való értesülése szerint a görög kormánnyal tárgyaló nemzetközi hitelezők már elfogadott 15 megszorító intézkedés végrehajtásának felgyorsítását követelik, valamint arra szólították fel a kormányt, hogy 100 ezer fővel csökkentse a közalkalmazottak létszámát 2015-ig a pénzügyi segély újabb részletének kifizetéséhez.
Az intézkedések között van közalkalmazottak elbocsátása, az állami fizetések és nyugdíjak befagyasztása, a fűtőolaj jövedéki adójának emelése, a veszteséges állami szervezetek bezárása, az egészségügyi kiadások csökkentése és a privatizáció felgyorsítása. Valamennyi lépés már szerepelt az athéni törvényhozás által júniusban elfogadott megszorító csomagban.
Az internetes oldal egy kiszivárgott pénzügyminisztériumi elektronikus levélre hivatkozva arról tájékoztatott, hogy a görög kormánynak hétfő estig kell válaszolnia, hogy milyen lépéseket kíván tenni az Európai Unió, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Központi Bank alkotta trojka követeléseinek teljesítése érdekében.
A pénzügyminiszter szerint
Görögország jövő évi költségvetésében a hangsúly a kiadáscsökkentésen lesz annak érdekében, hogy képesek legyenek teljesíteni a vállalt deficitcélt - mondta Evangélosz Venizelosz, Görögország pénzügyminisztere. Venizelosz felhívta a figyelmet, hogy a görög gazdaság immár harmadik éve van recesszióban, és az idei évben a vártnál rosszabb, 5,5 százalék lehet a visszaesés mértéke. Kijelentette: eddig az állandó adóemelések húzták vissza Görögországot, de "most, 2012-ben, az új költségvetést látva, a hangsúly immár a kiadáscsökkentésen lesz".
Az eseményen Bob Traa, az IMF vezető helyi képviselője leszögezte: Görögországnak további lépésekre van szüksége, amennyiben be kívánja tartani költségvetési célszámait és fenntartható pályára kívánja állítani államháztartását. A szakember arról is beszélt, hogy egyáltalán nem értenek egyet azokkal, akik azt gondolják, hogy a görög program sikertelen volna. A közgazdász szerint Görögország most 7,5 százalékos hiánycsökkentést kíván végrehajtani két év alatt, miközben a gazdaság 10 százalékkal esett vissza. A görög pénzügyminiszterhez hasonlóan Bob Traa is úgy vélte, hogy idén 5,5 százalékkal csökken a görög GDP. Az IMF szakértője szerint jövőre is folytatódik a görög gazdaságcsökkenés, ami várhatóan 2,5 százalék körüli lesz. Bob Traa ugyanakkor úgy vélte, hogy a jövő év utolsó negyedévében már nőhet a gazdaság éves összevetésben, de negyedéves szinten még nem.
A trojka és a görög kormány hétfői, az újabb részlet kifizetéséről szóló tárgyalásokat, a korábban bejelentett 14 órás kezdetről 18 órára halasztották. A hétfői megbeszélést követően ülést tart a görög kabinet. A takarékossági intzékedések bevezetésétől függ, hogy megkapja-e Athén a tavaly májusban összeállított segély hatodik, 8 milliárd eurós részletét.
Görögország 2010 májusában kapott 110 milliárd eurós segélyt az euróövezeti államoktól és az IMF-től. A támogatás 8 milliárd eurós részletének kifizetése szeptemberben lenne esedékes, de az erről folytatott korábbi tárgyalások eredménytelenül zárultak, mivel a trojka elégedetlen volt a görög költségvetési kiigazítások végrehajtásának üteméve, és úgy látták, hogy nem teljesül Görögország számára az idei évre kitűzött deficitcél. Amennyiben a most kezdődő egyeztetések sikerrel zárulnak, akkor októberben juthat újabb forráshoz Görögország.
Az unió és az IMF támogatása nélkül a görög állam pénzzavarba kerülhet, a pénzügyminiszter-helyettes a napokban jelezte, hogy már csak október közepéig van elég forrás a kötelezettségek teljesítésére, például a nyugdíjak és az állami alkalmazottak bérének kifizetésére.
MTI