A Fitch egyik szakértője kedden rámutatott arra, hogy a katonai konfliktus számos gazdasági következménnyel jár Grúziában: megnehezül a jelentős folyómérleghiány finanszírozása, gyengül a nemzeti valuta és mérséklődik a hazai kereslet.
A Fitch pénteken rontotta Grúzia addigi "BB mínusz" besorolását "B plusz"-ra, további leminősítést valószínűsítő negatív kilátással. Aznap a Standard & Poor´s is visszavett Grúzia minősítésén, "B plusz"-ról "B"-re rontva azt.
Grúzia gazdasága 9,3 százalékkal bővült a márciussal zárult tizenkét hónapban az előző tizenkét hónaphoz képest, a grúz gazdasági minisztérium júliusi adata szerint. Az előző tizenkét hónapban 11,4 százalékkal nőtt a grúz GDP.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) térségért felelős igazgatója, Michael Davey hétfőn elmondta: Grúzia a háború kirobbanás előtt azzal számolt, hogy sikerül fedezni folyómérleghiányát. A deficit aránya az egyik legnagyobb Európában, a hazai össztermék mintegy 20 százaléka. Davey rámutatott arra, hogy a hiányt a külföldi befektetések fedezték volna a tervek szerint, de a kialakult helyzetben a befektetők bizalma megcsappant.
Moszkva cáfolja a bombázásokat
Légitámadást intéztek kedden orosz repülőgépek Gori grúz város ellen, a bombázásnak halálos áldozatai is vannak - jelentette a grúz és a külföldi média a városból. Az orosz haderő parancsoksága azonban állítja: a grúz közlésekkel ellentétben nem bombázták Gorit orosz csapatok.
A grúz televízió híradása szerint a Dél-Oszétiától nem messze elterülő város központját "halálos áldozatokat is követelő" bombázás érte. Lángokban áll a város egyeteme és a főposta - közölték grúz illetékesek.
Szemtanúk szerint meghalt egy grúz újságíró és sofőrje, míg a holland nagykövetség egy holland riporter haláláról számolt be. A grúz sajtósok életét akkor oltotta ki a robbanás, amikor a gépkocsiban ültek, a holland újságíró a grúz televízió épületében kialakított sajtóközpontban tartózkodott.
Korábban egy külföldi tudósító számos sebesültet látott Goriban egy olyan utcán, amely a korábban támadott grúz katonai célpontok közelében húzódik.
Alekszandr Lomaja, a grúz nemzetvédelmi bizottság titkára arról számolt be, hogy Gori környéke ellen intéztek légitámadást orosz harci gépek.
Később Lomaja bejelentette, hogy orosz gépek bombázták a Grúziát átszelő Baku-Supsza kőolajvezeték környékét, az orosz vezérkar azonban ezt is cáfolta. A grúz illetékes szerint nem keletkezett jelentős kár a vezetékben.
Százezren menekülnek
Legkevesebb 100 ezren menekültek el otthonukból az Oroszország és Grúzia között dúló fegyveres konfliktus elől - közölte az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNCHR). A genfi székhelyű szervezet a grúz és az orosz kormány adataira támaszkodva közölte, hogy mintegy 30 ezren Dél-Oszétiából a már Oroszországhoz tartozó Észak-Oszétia felé vették az irányt, 12 ezer ember pedig a szakadár köztársaság területén menekül.
Grúz oldalon a Dél-Oszétiához közeli Gori városát mintegy 56 ezren hagyták el - közölte újságírókkal a szervezet szóvivője.
Elisabeth Byrs, az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának (OCHA) szóvivője megismételte azt a kérést, hogy nyissanak meg két folyosót, egyet észak, a másikat pedig dél felé, amelyeken a civilek menekülhetnek, illetve a humanitárius segélymunkások haladhatnak. Az OCHA szerint rendkívül aggasztó a helyzet, amely jelentős menekültáradat kialakulásához vezetett - mutatott rá a szóvivő. Ezért a szervezet kéri a konfliktusba keveredett feleket, hogy tegyék lehetővé: a segélyszervezetek alkalmazottai a legkisebb korlátozás nélkül juthassanak el a rászorulókhoz - hangoztatta Byrs.
Az SZDSZ Új Generáció azt kéri a magyar és az európai külügyminiszterektől, hogy könnyítsék meg a grúz állampolgárok vízumszerzési lehetőségét a schengeni határokon belül - mondta Léderer András, az SZDSZ Új Generáció elnöke az orosz követség előtt tartott sajtótájékoztatón.
Kiemelte: arra kérik a magyar diplomácia vezetőit, járjanak közben annak érdekében, hogy minél könnyebben juthassanak be a grúz menekültek Magyarországra és az Európai Unió többi tagállamába.
A politikus elmondta azt is, hogy az elhunyt ártatlan civil áldozatok emlékére az SZDSZ Új Generáció augusztus 14-én csendes megemlékezést tart Grúzia budapesti nagykövetsége előtt. Megjegyezte: ezen a héten Európa majd minden országában békés megemlékezésen hívják fel a politikusok és közemberek figyelmét arra, hogy "ha most csöndben maradunk, akár az olimpiára, akár gazdasági érdekekre hivatkozva, lehet, hogy a következő ország Ukrajna lesz, azután a balti államok, azután pedig akárki más".
Nem veszélyezteti a háború a nemlétező Nabuccot
Elvérzik a rubel a bombáktól
Bush leszólta Putyin háborúját
MTI