"Németország gazdasági visszaesésének üteme az utóbbi időben szemlátomást lelassult. Számos mutató arra vall, hogy egyes gazdasági ágazatokban a hanyatlás talán már meg is állt", írták a pénzügyminisztérium elemzői.
A pénzügyminisztérium derűlátó jelentésével egybecsengett a gazdasági minisztérium előrejelzése is. Ebben a minisztérium azt jövendölte: jó esély van arra, hogy a második negyedév gazdasági mutatói a háború utáni legsúlyosabb recesszió végét jelzik.
Az év első három hónapjában 3,8 százalékkal esett vissza a német gazdaság az előző negyedhez képest - ez a legrosszabb adat az ország 1990-es újraegyesítése óta -, és a hazai össztermék (GDP) 6,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A német kormány hivatalos várakozása egész évre átlagosan 6 százalékos gazdasági visszaesés, ez hatvan éven belül a legrosszabb teljesítmény lenne.
Hétfőn közzétett jelentésében a pénzügyminisztérium úgy értékelte: az elmúlt időszakban visszaesett export területén is fordulópont következhet be. A szakértők szerint erre utal az, hogy ismét növekednek a különböző megrendelések, és mindez az elkövetkező hónapokra az exportban is stabilizálást valószínűsít.
A korábbi években, a fellendülés idején a szegényes, csökkenő lakossági fogyasztás lassító, visszahúzó erő volt, de most, hála az alacsonyabb energiaáraknak, "támogató szerepet játszott a második negyedévben", különösen, mivel a korábbi húzóerők - a vállalati beruházások és az export - eddig kiestek. Ez meglátszik azon is, hogy júniusban a társasági adóbefizetések 53,8 százalékkal, a jövedelemadó-befizetések 5,2 százalékkal maradtak el a tavaly júniusitól.
Az államadósság növekedésének megállítása "távoli kilátást" csupán, írták a minisztériumi szakértők. A tavalyi, GDP-hez mérten 0,1 százalékos államháztartási hiány után az Európai Bizottság most 3,9 százalékos hiányt jósol Németországnak idénre, és 5,9 százalékos hiányt jövőre.
A hivatalos minisztériumi jelentések óvatos derűlátását több intézeti, illetve banki szakértő is megerősítette. Az idézett szakértők szerint az idei esztendő második felére a konjunktúra élénkülése várható. A Die Welt című napilap gazdasági szakemberek körében végzett felméréséből az tűnt ki: az elkövetkező hónapokban inkább "pozitív meglepetések" várhatók. "A fellendülés jelei már megfigyelhetők", idézte a lap Rolf Schneidert, az Allianz konjunktúra-szakértőjét, aki szerint a gazdasági vezetők derűlátását megalapozza, hogy növekednek az exportmegrendelések, és erősödik a fogyasztás is.
A munkaadókhoz közel álló Német Gazdasági Intézet (IW) szakértője, Michael Grömling úgy vélte, hogy a mélyponton sikerült túljutni. Szavai szerint az egyre több pozitív vállalati jelentés ezt erősíti meg.
Kai Carstensen, a müncheni Ifo Intézet egyik vezetője annak a nézetnek adott hangot: a gazdasági teljesítmény visszaesésének szakasza befejeződött.
A munkapiacot illetően azonban kevésbé derűlátóak az előrejelzések. A szakértők egybehangzó véleménye szerint az elkövetkező időszakban a munkanélküliség növekedése várható, ami fékezheti a remélt fellendülés dinamikáját.
Egymásra talált Merkel és Medvegyev
Tévedett, aki hitt az Opel megmenekülésében?
9 hónap után romlott a német üzleti hangulat
A roncsautóprémium húzta föl a német ipart
Maradjunk a középúton - ajánlják a németek
MTI