1p
Az olasz kormány gazdasági csomagjáról beszél ma az olasz miniszterelnök. A piacok arra várnak választ, hogy ki dönt az olasz gazdaság sorsáról ő, vagy a pénzügyminiszter
Az olasz kormány gazdasági csomagjáról beszél ma délután a római parlament két házában Silvio Berlusconi miniszterelnök, aki így igyekszik visszaszerezni a piacok bizalmát. A milánói tőzsde folyamatos zuhanása miatt aggodalmát fejezte ki, azonnali és konkrét intézkedéseket sürgetett az olasz államfő is.

Két héttel a hetven milliárd eurós gazdasági megszorító csomag bevezetése után Silvio Berlusconi ismét a római parlamentben igyekszik megnyugtatni a pénzpiacokat. Az olasz sajtó szerint ez a célja a miniszterelnök felszólalásának, amit a korábban megadott délutáni időpont helyett fél hatkor, az európai részvénypiacok zárása után tart meg. Berlusconi szavait a frakciók reagálásai követik szavazás nélkül. Ám a végső választ a milánói tőzsde adja majd, amely kedden is a legrosszabbul szerepelt az európai piacok között. Annyira, hogy Giorgio Napolitano államfő aggodalmát fejezte ki az olasz gazdaság helyzete miatt, azonnali és konkrét lépéseket sürgetett kormány és ellenzék összefogásával.

A politikai egység már a megszorító csomag július 15-i megszavazásakor érvényesült, de mint azóta kiderült, ez sem volt elegendő az itáliai gazdaságba vetett bizalom helyreállításához. Hiába döntött úgy a római kormány, hogy az eredetileg fokozatosan és többnyire 2013-tól tervezett intézkedéseket már az idei évtől bevezeti a százhúsz százalék feletti államadósság visszaszorítása érdekében.

Júliusban hatályba lépett a közegészségügyi ellátás díjainak emelése, szeptembertől az évi kilencven ezer euró feletti nyugdíjakat adóztatják meg, 2011-13 között 270 millió eurós takarékossági programmal csökkentik a parlamenti kiadásokat. A köztársasági elnöki palota is bejelentette, hogy továbbra sem emeli meg a 2008 óta befagyasztott fizetéseket, amivel az elnök és munkatársai összesen 15 millió eurót tudnak másfél év alatt visszaszolgáltatni az államkasszának. Napolitano kedden az Európai Központi Bank élére készülő Mario Draghi olasz jegybank elnökkel egyeztetett, egy héten belül másodszor.

Lehetetlen, hogy Berlusconi távozzon?

Ellenzék, szakszervezetek és a Confindustria gyáriparos szövetség szerint a sokat hangoztatott gazdasági növekedéshez és a foglalkoztatottság növeléséhez minőségi ugrás kell. A nyolc százalékos munkanélküliség nem emelkedett ugyan, de a szakszervezetek adatai szerint szeptembertől ismét több mint hetvenezer munkahely forog veszélyben. A kormányon levő Szabadság Pártja (PdL) képviselőházi frakcióvezetője Fabrizio Cicchitto elképzelhetetlennek nevezte Berlusconi távozását. Az affaritaliani.it politikai honlap viszont máris új szakértői kormányt vázolt Mario Monti közgazdász, volt európai biztos vezetésével. A pénzügyi tárca élén Luca Cordero di Montezemolóval, a Ferrari elnökével.

Berlusconi csak akkor lesz hatásos, ha konkrétumokat mond - írta az Il Sole 24 Ore gazdasági napilap. A piacok arra várnak választ, hogy ki dönt az olasz gazdaság sorsáról Berlusconi vagy a pénzügyminiszter Tremonti - jelentette ki Paolo Madron gazdasági újságíró a SkyTg24 hírcsatornának. Madron a kormánystabilitást eddig garantáló Berlusconi-Tremonti párosban bekövetkezett törésre emlékeztetett: a megszorító csomagot Tremonti Berlusconi nélkül mutatta be, ma Berlusconi lesz egyedül. Tremonti közben Luxemburgban Jean-Claude Junckerrel, az Eurócsoport elnökével tárgyal.

Szabadság nélkül

Hírügynökségi értesülések szerint Berlusconi a kormány, a gazdaság és az olasz bankrendszer stabilitásáról fog beszélni hangsúlyozva, hogy a kormányválság csak a spekulációnak és a pánikkeltésnek kedvezne. Beszédének másnapján, csütörtökön a a szociális partnerek egyeztetnek délelőtt a kormány, délután az ellenzék képviselőivel. Ellenzék és a kormánypárti Északi Liga szerint a piac biztató jelzésként értékelte volna, ha a római parlament nem megy szabadságra. Ezzel ellentétben - akármit is jelent be szerdán a miniszterelnök - csütörtöktől szeptember 12-ig a római felső- és alsóház vakáción lesz.

Pénzügyminiszterek tárgyalása

Az adósságválságról tartott rendkívüli megbeszélést Giulio Tremonti olasz pénzügyminiszter és Jean-Claude Juncker, az euróövezet vezetője szerdán Luxembourgban. A megbeszélés után szűkszavúan nyilatkoztak, pusztán homályos utalást tettek arra, hogy tovább törik még a fejüket.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG