Az Amerika legnagyobb csalójának nevezett Bernard Madoff az áldozatait kapzsinak, az amerikai kormányt Ponzi-csalónak, magát pedig jó embernek nevezte második börtöninterjújában
Az Amerika legnagyobb csalójának nevezett Bernard Madoff az áldozatait kapzsinak, az amerikai kormányt Ponzi-csalónak, magát pedig jó embernek nevezte második börtöninterjújában, amelyet a New York Magazine-nek adott telefonon.
"Mindenki kapzsi volt. Én csak éltem ezzel. És ez nem mentegetőzés" - mondta Madoff, aki az állította: a kliensei nem is akarták visszakapni a pénzüket, csak újabb és újabb profitot akartak zsebre vágni. Mint mondta, ő figyelmeztette a befektetőket, hogy jobban tennék, ha állami kötvényekbe fektetnék a pénzüket.
"Én meg is őrülhetek és még valami butaságot is csinálhatok" - figyelmeztette a csaló áldozatait. Madoff szerint az általa félrevezetett emberek most siránkozhatnak, de ő sokaknak sok pénzt hozott össze. Mint mondta, a bankok és a fedezeti alapok cinkos módjára viselkedtek.
A Ponzi-rendszer a piramisjátékhoz hasonló csalássorozat, azzal a különbséggel, hogy miközben az utóbbiban a becsapottak maguk kutatják fel a következő áldozatokat, az előbbiben egy központi figura köré szerveződik a bűncselekmény.
A csaló 500 dolláros alaptőkével indította el befektetési cégét, amely a 90-es években szélesedett Ponzi-csalássá. Madoff szerint "egy rémálom" volt, hogy nem árulhatta el a felségének, a fiainak és a fivérének, hogy mivel is foglalkozik valójában, s hogy állandóan "egy bárd függött a feje felett". A csalót szoros megfigyelés alá vették, miután a fia 2010 decemberében, apja letartóztatásának második évfordulóján felakasztotta magát. Őrei attól tartottak, hogy követni akarja majd gyermekét a halálba. Madoff Ponzi-rendszerén több száz befektető több milliárd dollárja futott át, mielőtt 2008-ban végleg összeomlott volna.
2009 márciusában a csalót 150 évi szabadságvesztésre ítélték, majd az Észak-Karolina állambeli butneri börtönbe zárták.
A csaló a magazinnak elmondta, hogy a hírhedtség, "noha nem kellene", de "nagy benyomást" kelt odabenn. Madoff azt állította, hogy a kormány is részese az ő nevével fémjelzett bajoknak. "Az egész új szabályozási rendszer egy vicc. Az egész kormányzat egy Ponzi-rendszer" - nyilatkozott Bernard Madoff. Magát azonban, a börtönterapeutára hivatkozva, "jó embernek" nevezte. "Ön egyáltalán nem szociopata. Önnek erkölcsei vannak. Ön bűntudatot érez" - idézte pszichológusát Madoff.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár