A szervezet közleménye szerint az adatbázisoknak tartalmazniuk kell a szerződő felek nevét, a szerződés célját és értékét is.
A Transparency International értékelése szerint Magyarországon nem megfelelően alkalmazzák a közbeszerzési törvényt és az üvegzseb programot.
A szervezet emlékeztet arra: a 2003-ban elfogadott üvegzseb program célja az volt, hogy elősegítse a közpénzek, köztulajdon felhasználásának hatékony, átlátható és nyilvános ellenőrzését.
A 2005-ben elfogadott elektronikus információszabadság törvény szintén a közvélemény pontos és gyors tájékoztatása érdekében született meg. A jogszabályok végrehajtása azonban a mai napig nem teljes körű, és a közzétételi gyakorlat sem minden esetben tükrözi a törvények szellemét - áll a Transparency International közleményében.
A szervezet szerint a közbeszerzési rendszer hiányosságainak következtében az állami és önkormányzati beszerzések az egyik legmagasabb korrupciós kockázatot rejtő terület Magyarországon. Az átláthatósági szabályok nem teljes körű végrehajtása pedig akadályt gördít a társadalmi kontroll elé, ami hosszú távon aláássa az állampolgárok bizalmát.
A Transparency International Magyarország szerint az államnak biztosítania kell, hogy az adófizetők által befizetett összegek felhasználása valóban nyomon követhető legyen.
Az állami és önkormányzati szervek feladata, hogy olyan technikai feltételeket hozzanak létre az átláthatósági szabályok végrehajtásához, amelyek a törvények eredeti célját teljesítik, azaz kereshető, felhasználóbarát adatbázisok formájában jelennek meg.
Az átláthatóság érvényesülése a modern demokrácia alapja, az információhoz való hozzáférés biztosítása pedig elengedhetetlen az állampolgárok és az állam közötti bizalom megalapozásához - szögezik le a közleményben, hozzátéve: a nemzetközi gyakorlat azt mutatja, hogy a közérdekű adatokhoz való hozzáférés hatékony eszköz a korrupció megfékezésére.
A Transparency International nemzetközi nem-kormányzati szervezet, amelynek célja a korrupció elleni küzdelem, a tiszta és elszámoltatható viszonyok megteremtése a közpénzek felhasználásában.
A Political Capital Institute az MTI-vel közölte: támogatja a Transparency International kezdeményezését.
A közlemény szerint a Political Capital Institute működése során már többször is javaslatot tett az állami kiadások nyilvánosságának biztosítására. Az intézet fellépett a kampánykiadások forrásának és felhasználásának átláthatóvá tétele érdekében, valamint kezdeményezte a közpénzeket érintő elemzői, kutatói és tanácsadói szerződések nyilvánosságra hozatalát is.
Korrupció: pellengérre állították Magyarországot
Korrupció: Bulgária pórul járt, Románia nem
"Ahol ott a politika, ott a korrupció is"
MTI