A beruházás eredményeként a vállalat világviszonylatban is jelentős, saját technológiai fejlesztéssel készült biogáz-berendezést helyez majd üzembe várhatóan még ez év szeptemberében, az idei feldolgozási kampányt megelőzően. Ez a fejlesztés - a cég szakértői szerint - önmagában megduplázza a magyar biogáz-termelő kapacitást.
A cukorgyári melléktermékekre és hulladékokra épülő környezetbarát technológia kiváltja a gyár kampányidőszakban felhasznált fosszilis, azaz szénalapú energiafelhasználásának 50 százalékát. A fosszilis energiahordozók kiváltásával jelentősen mérséklődik a széndioxid-kibocsátás, csökken a városon belüli tehergépjármű-forgalom, és a most épülő biogáz üzem hozzájárul a keletkező szerves anyagok hasznosításához is.
A Magyar Cukor Zrt. tavaly kezdte meg egy biogáz-tesztberendezés üzemeltetését a kaposvári cukorgyárban. Miután a cukorrépaszelet, és a -törmelék felhasználására alapozott technológia gazdaságos volt, a tulajdonos osztrák Agrana-csoport is szabad jelzést adott az ipari méretű berendezés létesítésére. A cukoripari melléktermékek hasznosítási folyamata során a magas szervesanyagtartalmú kilúgzott, préselt cukorrépaszeletből és -törmelékből fermentációs folyamat során mintegy 60 százalék metánt tartalmazó gázt állítanak elő.
Az alkalmazott technológia egyik különlegessége, hogy az alapanyag homogén, eltérően a biogáz üzemekben általában alkalmazott változó összetételű keverék-alapanyagoktól. A biogáz üzem több technológiai berendezése is - így az adagoló, a keverő és a habgátló rendszerek műszaki megoldása - a Magyar Cukor Zrt. fejlesztésében készült.
A biogáz üzem napi kapacitása 860 tonna, amelyből a számítások szerint 110 ezer köbméter gáz keletkezik. Ezt a kampány időszakában közvetlenül a cukorgyári kazánokban égetik el.
A tavalyi cukorrépa-feldolgozási kampányban a Magyar Cukor Zrt. 991 ezer tonna cukorrépát dolgozott fel, amelyből mintegy 150 ezer tonna cukrot gyártottak a cég két feldolgozó üzemében, Kaposváron és Petőházán. A Magyar Cukor Zrt. nettó árbevétele a 2006-2007-es gazdasági év évben várhatóan 27 milliárd forint körül alakul majd - mondta Fischer Béla, a Magyar Cukor Zrt. elnök-vezérigazgatója korábban az MTI-nek.
Gyurcsány: a verseny feltételei 2013 után megváltoznak
Kihasználatlan biomassza-kapacitás
20 milliárdos kabai csoda: csak külföldieknek
Cukorgyárból bioetanol üzem
MTI