
A miniszter rámutatott arra is, hogy Szaúd-Arábia jelenlegi olajtermelő kapacitása napi 11,0 millió hordó, amit 2009 végére 12,5 millióra bővít. Szaúd-Arábia - amely a világ vezető olajtermelője és napi 10 millió hordó kőolajat exportál - a világ legnagyobb ismert olajtartalékával rendelkezik, ami a miniszter szavai szerint további 200 milliárd hordóval nő. A miniszter ezzel kapcsolatban rámutatott: teljesen alaptalanok azok a vélekedések, hogy a következő 5-10 évben Szaúd-Arábiában kiszáradnának az olajkutak.
Pénteken egyébként napközben 103,05 dolláros rekord szinten is állt a nyugati féltekén irányadó WTI olajfajta ára, majd csütörtökhöz képest 75 cent csökkenéssel 101,84 dolláron fejezte be a napot. |
A Reuters felmérésben 15 elemzőt kérdezett meg és valamennyien arra számítottak, hogy az OPEC szinten tartja termelési kvótáját. Néhányan ugyanakkor úgy vélték, hogy a fogyasztók aggodalmának az enyhítése céljából a szervezet jelzi majd: szükség esetén kész a termelés növelésére és áprilisra újabb miniszteri értekezletet hív össze.
Az elmúlt napokban az OPEC olajügyi miniszterei a termelés szinten tartásának a szükségességéről beszéltek, miközben Irán és Venezuela a termelés csökkentését szorgalmazta. Az OPEC szerint a kőolaj áremelkedésének nincs köze esetleges kínálati problémákhoz, az energiahordozó árát a spekulatív alapkezelői vásárlások hajtják fel.
OMV-Mol: 0-0 az első játékrészben
Kétségei vannak Brüsszelnek a Mol/OMV-üggyel?
Áramlatos visszhangok
Megugrotta a 103 dollárt az olaj
Kongatják a vészharangot: 103 felé tart az olaj
MTI