
Az előrejelzést ismertetve Joaquín Almunia pénzügyi biztos nagy sikernek nevezte az államháztartás konszolidálására tett eddigi magyar erőfeszítéseket, ugyanakkor sürgette a kormányt, hogy továbbra is tartsa magát az uniós pénzügyminiszterek ajánlásaihoz.
A Magyarországra vonatkozó előrejelzés megemlíti, hogy idén a gazdasági növekedés érezhetően lelassult, ami a tavaly nyáron kezdett konszolidációs intézkedések széles körét tükrözi. Év végére 2 százalékos növekedés várható a bizottság szerint. Jövőre és azt követően a brüsszeli testület szerint fokozatosan fellendül a gazdaság, elsősorban a javuló belső keresletnek és a támogató külső környezetnek köszönhetően. Jövőre 2,6, 2009-ben 3,4 százalékos gazdasági növekedést vár Brüsszel.
A jelentés szerint a közszférában a bérbefagyasztások hatása még jövőre is széles körűen érezhető lesz, ugyanakkor 2009-ben 3 százalékos reálbér-növekedés várható. A magánszektorban idén 10 százalék körüli béremelkedés volt, de ennek egy része a kormány azon erőfeszítésének tudható be, hogy törvényesítse az alkalmazottaknak feketén juttatott kifizetéseket - véli a bizottság.
Az inflációt Brüsszel szerint jelenleg elsősorban kívülről ható tényezők gerjesztik, mint a nemzetközi piacokon növekvő élelmiszer- és agrárárak, de ezzel együtt az átlagos áremelkedés az idei 7,7-ről jövőre 4,9 százalékra csökken, majd 2009-ben 2,8 százalékra.
Ami az államháztartási deficitet illeti, a bizottság prognózisa szerint idén még a korábban felvázoltnál is jelentősebb lesz a csökkenés (az alapul vett konvergenciaprogramban 6,8 százalék szerepelt), mert 0,9 százalékponttal több lesz a bevétel a vártnál, az adósságszolgálat pedig a tervezetthez képest 0,3 százalékponttal csökken. Még jobb is lehetett volna az eredmény, ha a nyugdíjkiadások nem haladják meg a tervezett szintet a GDP mintegy 0,25 százalékával, illetve a kormány nem vállal mintegy 0,5 százalékpontnyi többletkiadást - áll a jelentésben.
A 2008-as 4,2 százalékos deficit már figyelembe veszi a költségvetési tervezetben szereplő adóegyszerűsítési lépéseket, illetve az adóelkerüléssel kapcsolatos intézkedéseket, sőt a társadalombiztosítási hozzájárulásokra vonatkozó adóalap növekedését is. A kiadási oldalon viszont a bizottság a kormány által vártnál kevesebb megtakarításra számít, különösen 2009-ben, mert több területen - így a működési kiadások, egyes szociális kiadások és a közalkalmazotti fizetések terén - nehéznek látja a tervezett ellenőrzések kivitelezését.
A belső államadósság a tavalyi jelentős emelkedés után idén és jövőre már csak kis mértékben, a GDP 66,1, illetve 66,3 százalékára nő, 2009-ben pedig már némi csökkentés várható (65,9) - jósolja az Európai Bizottság.
Goldman Sachs: mégsem lesz idén kamatcsökkentés
Így látja Brüsszel a jövőt
Ecostat: 4,7%-ra csökken az infláció márciusra
Simor: Tenni kell még a 3 százalékért
MTI