1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Londoni elemzők szerint a jövő év első negyedének közepéig-végéig nem lesz kamatcsökkentés Magyarországon. Néhányuk szerint hiba volt tegnap nem csökkenteni
Várhatóan a jövő év első negyedének közepéig-végéig nem lesz kamatcsökkentés Magyarországon, mert azok az indokok, amelyek miatt az MNB hétfőn nem csökkentette alapkamatát, a következő néhány hónapban is fennállnak, mondták a Monetáris Tanács hétfői döntése után londoni feltörekvő piaci elemzők. Elhangzott olyan vélemény is, hogy hiba volt hétfőn nem csökkenteni

Raffaella Tenconi, a Dresdner Kleinwort befektetési csoport londoni közép-európai elemzője azt mondta: korábban az volt a véleménye, hogy az MNB-nek hétfőn kamatot kellene csökkentenie, és utána hosszabb ideig kivárnia, ezt a várakozását azonban még a hétfői döntés előtt módosította, változatlan novemberi kamatszintre. Az elemző szerint ugyanis jóllehet hosszú távon lefelé ható kockázatok terhelik a gazdasági növekedést - ez látszik az MNB hétfői növekedési előrejelzésében is -, rövid távon azonban "inflációs probléma van", amelyet főleg az üzemanyag- és az élelmiszerszektor okoz.

Emiatt a fogyasztás várhatóan még gyengébb lesz az idő haladtával, ennél fontosabb azonban az a hatás, amely a szolgáltatási inflációban, valamint az inflációs várakozásban valószínűsíthető, amelyek "egyelőre nincsenek összhangban az inflációs céllal".

A tanács legutóbb szeptember 24-i ülésén csökkentette a jegybanki alapkamatot 7,75 százalékról a jelenlegi 7,50 százalékra, amelyet hétfőn változatlanul hagyott.
Ennek alapján a londoni Dresdner-elemző azt jósolja, hogy a magyarországi jegybanki alapkamat "legalább februárig-márciusig" nem változik, és utána is csak a korábban jósoltnál sokkal fokozatosabb csökkentés várható, függően a külső környezettől. Tenconi közölte: azzal számol, hogy még 2008 júniusában is 7,00 százalékon lesz az MNB-kamat, és csak a jövő év végére jut el 6,50 százalékig.

A londoni elemzői konszenzus korábban nem zárta ki, hogy a magyarországi jegybanki kamat már a jövő év közepére 6,50 százalékig süllyed.

A kamatdöntés előtt kérdezett, illetve előrejelzéseikben szemlézett nagy londoni házak jórészt egyenlő arányban voltak megosztottak annak előrejelzésében, hogy lesz-e kamatcsökkentés, vagy sem. Azok a londoni befektetési elemzők, akik nem vártak csökkentést - például a JP Morgan és a Goldman Sachs szakértői -, egyöntetűen azt jósolták, hogy az MNB pénzügypolitikai enyhítési ciklusa 2007 egészére befejeződött, vagyis decemberre sem várható kamatcsökkentés. A GS e várakozás indokai között megjósolta azt is, hogy a magyar jegybank emelni fogja inflációs előrejelzését.

Az előzetesen kamatcsökkentést jósló londoni házak közül a Merrill Lynch ugyanakkor azzal érvelt, hogy a magyar gazdaság a stagflációhoz közeli állapotban van, de ezen belül az infláció rövidebb távú probléma, mint a gyenge növekedés. Michal Dybula, a BNP Paribas közép-európai közgazdásza - aki előzetesen szintén kamatcsökkentést várt - a Monetáris Tanács kamattartó döntése után azt mondta: az inflációs előrejelzés láttán nyilvánvaló, hogy mi vezérelte az MNB-t, ő azonban ennek ellenére "hibának" tartja a döntést.

Szavai szerint a belső adatokból egyértelműen az látszik, hogy a magyar gazdaságban "jelenleg semmi nem mozdul ... és ebben jövőre is nehéz fordulatot elképzelni". Dybula szerint a költségvetési politika várhatóan 2008-ban is visszafogó jellegű marad, és nem valószínű, hogy a külső piacok segítséget jelentenének, mert "az exportkereslet inkább csökkenni, semmint emelkedni fog".

Ha ebben a helyzetben a pénzügypolitika "szükségtelen mértékben" feszes marad, "honnan lesz majd növekedés", tette fel a kérdést a BNP Paribas térségi elemzője. Dybula szerint - a várható inflációs adatok alapján - február tűnik a legkorábbi lehetséges időpontnak a kamatcsökkentésre.

Jelentett az MNB: felér egy országértékeléssel
Elemző: Nem nagy meglepetés a kamatdöntés (hanganyag)
Egyedül nem megy: Simor a kormányra mutogat

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG