.jpg)
Bokros Lajos három típusú válságot különböztetett meg: a fiskális-, a banki-, valamint a valutaválságot. Úgy véli, hogy ezek közül Magyarországon a bankválság esélye a legkisebb, mivel a hazai bankok - az OTP Bank kivételével - stabil európai nagybankok tulajdonában vannak. Kifejtette: ezek az anyabankok tőkeerősek, s nemigen vásároltak az angolszász piacokon elterjedt rossz amerikai papírokból.
A szakember szerint ugyanakkor a valutaválság valószínűsége már nagyobb. Úgy vélte, nem csoda, hogy támadják a forintot, hiszen Magyarország az egyetlen az EU-hoz újonnan csatlakozott országok közül, amelyik egyik maastrichti feltételt sem teljesíti. Ennek oka az elmúlt évek hiteltelen kormányzati gazdaságpolitikája.
Aláhúzta: a forint esetleges leértékelődése érzékenyen érintené azt a több százezer embert, akik például svájci frank vagy euró alapú hitelt vettek fel.
Az államháztartásról elmondta: nem feltétlenül adócsökkentésre van szükség, sokkal inkább adóreformra. Ma ugyanis kevesen fizetnek sok adót, a cél pedig az, hogy sokan fizessenek kevesebbet - fogalmazott. Ezáltal nemcsak a közteherviselés elve érvényesülne jobban, hanem egyúttal a gazdaság is gyorsabban növekedne.
Bokros Lajos szerint a tizenharmadik havi nyugdíj államháztartásra gyakorolt negatív hatását azzal lehetne enyhíteni, ha a nyugdíjasoknak is havi 10 ezer forint egészségbiztosítási járulékot kellene fizetniük.
Az állampapírpiac kapcsán hangsúlyozta: az emelkedő hozamszintek a már meglévő államadósság kamatterhét is növelik. A múlt hibáit most fizetjük meg - fogalmazott. A szakember a válság végét illetően nem bocsátkozott jóslatokba.
Friss tőzsdei árfolyamok
Legfrissebb devizaárfolyamok
Minden, amit a válságról tudni lehet a Privátbankáron - Hitelválság 2008>>
Gyurcsány: megőrizzük a 13. havi nyugdíjat
Úgy kell az MNB csomagja, mint egy falat kenyér
Könnyű préda a magyar bankrendszer
Mit tegyünk, ha nem kapunk hitelt?
Mi lesz veled, BUX? Teljes tanácstalanság
Levegőért kapkodhat a forint
Magyarországot a veszélyzónába sorolták
MTI