A 8 százalékos alapkamat csökkentését már a jegybank új elnöke, Simor András kinevezésekor el kellett volna kezdeni - mondta Bokros Lajos, a Közép-Európai Egyetem (CEU) vezérigazgatója, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) budapesti fórumán.
A jelenlegi magas alapkamat csak a spekulációnak kedvez, hiszen az olcsó jenkamat mellett felvett hitelt logikus magas hozamú magyar államkötvénybe fektetni - jelentette ki a volt pénzügyminiszter. Hozzátette: megérti Széles Gábort, aki a fórumon elmondta, hogy a Videoton idén állampapírba fekteti azt a pénzt, amit egyébként beruházásra költene.
Eközben egyetértés kezd kialakulni a londoni elemzők között, hogy az MNB pénzügypolitikai enyhítési ciklusa már májusban elkezdődhet, miután az ebben eddig kétkedő házak sem zárkóznak el efféle előrejelzéstől...Részletek
Bokros szerint átfogó, elsősorban kiadáscsökkentésre alapozó államháztartási reformok nélkül nincs gyors gazdasági növekedés. "Többlet növekedési energia csak az államháztartás kisebb terjedelme és kisebb államháztartási hiány mellett nyerhető ki a gazdaságból" - mondta, hozzátéve: ha az állam elszívja a forrásokat, akkor például kevesebb vállalati beruházás valósulhat meg.
A volt pénzügyminiszter megismételte, hogy miközben a társadalombiztosítást, ezen belül a gyógyító szolgáltatásokat 10 millióan veszik igénybe, addig csupán 3,5 millióan fizetnek járulékot, és a több, mint 3 millió nyugdíjas már egyetlen fillér egészségügyi járulékot sem fizet.
Bokros Lajos szerint többcsatornás egészségügyi biztosítási rendszerre van szükség ahhoz, hogy a laikus beteg helyzete változzon. A magán egészségbiztosító pénztárak versenyezzenek a betegek pénzéért, majd a gyógyítási szolgáltatók versenyezzenek a magánbiztosítók pénzéért - ezt a modellt ajánlotta annak érdekében, hogy a betegek helyzete javuljon.
MTI
Bokros: Magyarország elvesztegetett 10 évet
Bokros megmondja, mitől szenved az ország (hanganyag)