1p
Nőtt a politikai és gyakorlatilag stagnált - de továbbra is magas tartományban - a gazdasági kockázat Magyarországon 2006-ban - állapítja meg a Political Capital Institute és a Figyelő közös tanulmánya, amelyet kedden ismertetett Szabados Krisztián igazgató és Martin József Péter főszerkesztő
Nőtt a politikai és gyakorlatilag stagnált - de továbbra is magas tartományban - a gazdasági kockázat Magyarországon 2006-ban - állapítja meg a Political Capital Institute és a Figyelő közös tanulmánya, amelyet kedden ismertetett Szabados Krisztián igazgató és Martin József Péter főszerkesztő.

A politikai kockázati index átlagos mutatója 4 pontot romolva 70-ről 66 pontra csökkent, a gazdasági kockázat indexe (EcoRisk) 2006 átlagában 55,1 pontra emelkedett az előző évi 53,6 pontról,
2006 utolsó negyedévében viszont 53,4 pontra süllyedt. Mind a két index értéke 0-100 pont között mozoghat, az alacsonyabb érték a kockázat növekedését, a magasabb érték a kockázat csökkenését jelzi.

Az EcoRisk négy összetevőből álló alindexe közül a pénzügyi kockázati index értéke 2006 egészében alacsony szinten maradt: az első negyedévi 70,9 pontról alig változva horgonyzott le 70,6 ponton a negyedik negyedévben - mondta Duronelly Péter. A Budapest Alapkezelő vezető elemzője szerint a "szépen zakatoló, 4 százalékos magyar gazdasági növekedés és az alacsony kamatszint melletti bőséges külföldi likviditás" áll a folyamat hátterében, amit segített a magyar pénzügyi közvetítői rendszer nagyfokú stabilitása.

Mind a pénzügyi kockázati indexre, mind a konjunktúra indexre igen kedvező hatást gyakorolt a javuló külföldi konjunktúra illetve külső gazdasági környezet, amely 2000 óta nem volt ilyen kiemelkedő - magyarázta Török Zoltán. A Raiffeisen Bank vezető elemzője hozzátette: ennek nyomán a konjunktúra index az év első negyedévben mért 66,4 pontról az év végére 59,3 pontra javult, s 2007 első negyedében valószínűleg eléri tetőpontját. A beruházásokat mérő részindex gyengélkedése ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a vállalkozások nem túl bizakodóak a jövőt illetően - mutatott rá Török Zoltán.

A környező országok konjunktúra indexei 15-20 ponttal jobbak a magyarnál, ráadásul amíg a mi indexünk 2007 hátralévő időszakában inkább lefelé fog mozdulni, addig a környező országok hasonló mutatója várhatóan továbbra is felfelé lendül - mondta a Raiffeisen Bank vezető elemzője.
A magyar gazdaság, pontosabban annak finanszírozhatósága hosszú évek óta borotvaélen táncol, ezt jelzi az egyensúlyi alindex 2006 végi 25,8 pontos értéke, amely az államháztartás helyzetét és a külső eladósodást összefogó egyensúlyi alindex - mutatott rá Bartha Attila. A Kopint-Tárki kutatási igazgatója szerint ha a mutató 0-20 százalékos sávba kerül, akkor kirívó kockázatról lehet beszélni, márpedig az egyensúlyi mutató 2005 végén még 40,3 ponton állt, 2006 elején már csak 37 pont volt, tavaly év végére pedig 25,8 pontra esett.

Az államháztartás katasztrofális helyzetét súlyosbította a lakosság megtakarítási kedvének elapadása, a lakásra felvett devizahitelek felszaporodása, miközben a lakásépítés csökkent - fogalmazott Bartha Attila, aki a folyamatot azzal magyarázta, hogy a fogyasztás "kisimítása" érdekében a lakosság a szabad felhasználású lakás-devizahitel konstrukcióba "menekül".

A munkapiaci alindex a tavalyi év kellemes meglepetése volt, értéke ugyanis az év végére 57,8 pontra javult az egy évvel korábbi 52,5 pontról - jelezte Bartha Attila. A kutató a kedvező adat ellenére arra hívta fel a figyelmet, hogy nemzetközi összevetésben a magyar munkapiac jelzőszámai csak igen szerény javulást mutatnak.

A gazdasági kockázatok mérséklése érdekében négy javaslatot fogalmaztak meg a jelentés készítői - mondta Martin József Péter. A Figyelő főszerkesztője első helyen említette az államháztartási hiány lefaragásának gyorsítását, amelyen belül a központi költségvetés működési kiadásainak visszafogását szorgalmazta. A második javaslat szerint az államháztartás egyensúlyi követelménye belefogalmazandó az alkotmányba. A harmadik javaslat a versenyképesség növelését, és ennek érdekében az élőmunka terheinek csökkentését célozza meg, megemlítve, hogy további adóemelés csak a fogyasztásra illetve az ingatlanadózásra terjedhet ki. A közoktatás reformját szorgalmazza a negyedik javaslat a munkaerőpiac javulása érdekében.

A politikai kockázat szempontjából az elmúlt nyolc évet vizsgálva 2006 volt a mélypont, 2005-höz képest az index 4 pontot romolva 70-ről 66 pontra csökkent - mondta Gyulai Attila. A Political Capital kutatási igazgatója az alindexet ismertetve a stabilitási mutató 8 pontos, a jogbiztonsági mutató 6 pontos romlását emelte ki, miközben a korrupciós alindex két ponttal csökkenve 58 pontra süllyedt.

A Fidesz által kezdeményezett népszavazás esetleges pozitív végeredménye politikai szempontból presztízsveszteséget okozhat a kormánynak, de politikai bizonytalanságot aligha - mondta Gyulay Attila. A politikai elemző ugyanakkor azt is jelezte, hogy a Fidesz számára is kockázatot jelent a népszavazási kezdeményezés a várható alacsony részvételi arány miatt.

"A megkezdett reformok jövőjét alapvetően nem befolyásolja a népszavazás eredménye" - fogalmazott Gyulai Attila, s ezt erősítette meg Duronelly Péter is, aki szerint s népszavazási eredmény nem fog hatni az EcoRisk indexre.

20 milliárdos kabai csoda: csak külföldieknek
A több-biztosítós rendszer még keresi miniszterét
Adócsökkentés nincs a láthatáron
A magyar gazdaság Bermuda-háromszöge
A vállalatok és a háztartások is alkalmazkodtak a reformokhoz (hanganyag)

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG