A brit bankrendszer összesített mérlegfőösszegének 95 százalékát adó nyolc legnagyobb bankcsoport és jelzálogkölcsönző - HSBC, Royal Bank of Scotland, Barclays, HBoS, Lloyds TSB, Northern Rock, Alliance & Leicester, Bradford & Bingley - együtt 39,9 milliárd font (15 ezer milliárd forint) adó előtti eredményt jelentett 2006-ról, 14 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.
Messze a legjövedelmezőbbnek a legnagyobb brit - és egyben a legnagyobb európai - lakossági és befektetési csoport, az HSBC bizonyult, amelynek 11,9 milliárd fontos tavalyi profitja a teljes rendszerszintű eredménynek több mint a negyede volt. |
Nem hivatalos becslések szerint a folyószámla-hitelkeret túllépéséért és egyéb fogyasztói kihágásokért felszámolt díjakból a brit bankoknak tavaly 4,7 milliárd font jövedelmük származott, most már viszont a brit kereskedelmi felügyelet (OFT), valamint a pénzügyi szolgáltatási hatóság (FSA) is vizsgálja, hogy ezek a büntetések törvényesek-e. Egyes felmérések szerint egymillió lakossági bankszámlatulajdonos készül arra, hogy peres úton követelje vissza a bankja által leemelt, esetenként 30 fontot (11 ezer forint) meghaladó büntetéseket és pótdíjakat.
Vince Cable, a Liberális Demokrata Párt pénzügyi szóvivője teljes körű vizsgálatra szólította fel Gordon Brown pénzügyminisztert, mondván: a bankok "szélsőséges" profitját túl sok esetben táplálja "a sebezhető ügyfél kizsákmányolása" tisztességtelen, sokszor törvénybe ütköző díjak formájában. |
A Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) - az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegű londoni gazdaságelemző cég - néhány hete kiadott becslése szerint a 2006-2007-es prémiumszezonban a City befektetési és egyéb pénzügyi szolgáltatási területeken dolgozó alkalmazottai az előző évben kiosztott 7,4 milliárd fontnál 18,3 százalékkal több, összesen 8,8 milliárd font (3400 milliárd forint) jutalmat vihettek haza. A CEBR szerint az idei szezonban a City alkalmazottai közül 4200-an részesültek egymillió font feletti prémiumban a tavalyi 3000 prémiummilliomos helyett.
Mindenkinek van e-mail címe - mindenki nyerhet! |
Hain szerint az átlagfizetésből élők úgy érzik, hogy kialakult "egy szupergazdag osztály a csúcson". Amikor több mint négyezer citybeli alkalmazott több mint egymillió font prémiumot kap, "azt az emberek nem tartják arányosnak", tette hozzá, felszólítva egyben a bankárokat, hogy a nekik kiosztott jutalmak kétharmadát adják oda jótékonysági célokra.
Melyik szakmát fizetik meg a legjobban?
Kilenc milliót kap Aba Botond, de nem tudni, miért
Menő és zsebre menő irodák: London a legdrágább
Brit foglalások és a kamatemelés
Prémiumrekord a Wall Street-en
Londonban napi 120 ezerrel drágulnak a lakásárak
Orbán óta először: jutalom a minisztereknek