1p
Angliában és Walesben 22 827 esetben rendeltek el foglalást a bíróságok jelzálogkölcsön-törlesztési késedelem miatt az utolsó negyedévben
Angliában és Walesben 22 827 esetben rendeltek el foglalást a bíróságok jelzálogkölcsön-törlesztési késedelem miatt az utolsó negyedévben, 22 százalékkal több esetben, mint 2005 utolsó negyedében, derült ki a brit kormány pénteken kiadott statisztikájából.

Az ilyen eljárások nem szükségképpen végződnek az otthon elvesztésével, ha az adós más vagyonából elegendő biztosíték lelhető fel. Közben a bankok és más jelzálogkölcsönzők kezdeményezte ház-, illetve lakásfoglalási eljárások száma 30 349 volt az utolsó negyedévben, az ilyen, legsúlyosabb következményű esetek száma 2 százalékkal kevesebb volt az egy évvel azelőttinél. Ám egész évben az ilyen eljárások száma 14 százalékkal 131 681-re nőtt.

Cégcsőd 3194 volt az utolsó negyedben, 0,1 százalékkal kevesebb, mint 2005 utolsó negyedében.
A fogyasztási és más lakossági kölcsönök utáni adósságot is beszámítva, az egyéni csődök száma tavaly 107 288 volt Angliában és Walesben, első ízben 100 ezer fölött, mióta e statisztika összesítését 1960-ban megkezdték. Az utolsó negyedévben 29 804 volt az egyéni csődök száma, 7,1 százalékkal több mint az előző negyedben, és 44,1 százalékkal több, mint 2005 utolsó negyedében.

A brit központi bank, a Bank of England január 11-én váratlanul, negyed százalékponttal 5,25 százalékra, hatéves csúcsra emelte alapkamatát. A piac változatlan kamatra számított. Az elemzők azt várták, hogy a bank - ha egyáltalán - csak februárban folytatja a szigorítást. Az emelés most a várakozásokhoz képest előbbre tolódott: a szolgáltatások bővülése miatt gyorsan nő a kereslet a munkapiacon, és ezért erősödik a bérelemési irányzat és a lakossági fogyasztás. A brit szolgáltatások teljesítménye, főleg a pénzügyi szolgáltatások hozzájárulásával, decemberben a leggyorsabban nőtt majdnem tíz éven belül, egyszersmind a foglalkoztatás is a leggyorsabban bővült több mint kilenc éven belül. Változatlanul erős a lakóingatlanok árinflációja is, habár decemberben az éves árnövekedési ütem már kissé lassult ezen a piacon a korábbi, több mint 10 százalékos rekord ütemekhez képest.

A kamatemelést az is igazolja, hogy bár a font árfolyama az utóbbi időben hatéves csúcsokat döntögetett, ereje eddig nem csökkentette az inflációt, amely decemberben 3,0 százalékra gyorsult a novemberi 2,7 százalékról, tizenkét hónapra számolva. Előzőleg, szeptemberben és októberben 2,4-2,4 százalékos volt. A központi banknak 2 százalékot kell megcéloznia. 2005. decemberben 1,9 százalékos volt a tizenkét havi fogyasztóiár-infláció.

Nagy-Britanniában a gazdasági növekedés viszonylag erős, elemzők szerint is talán kibír még egy kis központi banki szigort - nem úgy őfelsége alattvalóinak pénzügyi helyzete. A brit GDP a harmadik negyedévben 2,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a növekedés tovább gyorsult a második negyedévi 2,6 százalékról, az első negyedévi 2,3 százalékról, illetve a 2005-ös utolsó negyedévi 1,9 százalékos ütemről, rendre éves összehasonlításban.
Általános elemzői vélekedés szerint azonban a bank túl korán emelt, meg kellett volna várnia az év eleji béralkuk alakulását. Mindazonáltal az elemzők is elismerik, hogy nőtt az inflációs nyomás a gazdaságban, így az infláció további növekedésére nézve az újabb szigorítás megelőző jellegű lehet. A brit központi bank utoljára novemberben emelte irányadó kamatát, negyed százalékponttal 5,00 százalékra - az ötéves csúcs volt -, előtte augusztusban szintén negyed ponttal szigorított, 4,75 százalékra. Az augusztusi emelés előtt a brit központi bank utolsó intézkedése még csökkentés volt, 2005. augusztusban 4,50 százalékra az addigi 4,75 százalékról.

Ezért a Bank of England jelenleg lelkiismeret-furdalás nélkül figyelhet fő feladatára, az árstabilitásra. Az átlagos inflációnál ráadásul nagyságrendekkel nagyobb a tizenkét havi lakóingatlanár-emelkedés. A központi bankot főleg a lakóingatlanok drágulása aggasztja: az ingatlanárak emelkedése növeli mind a hitelkeresletet, mind a lakosság névleges jelzáloghitel-képességét, a nagy hitelkiáramlás pedig hosszú távon inflációs, az árstabilitást veszélyeztető tényező, ellensúlyozva, hogy a bérek-fizetések emelkedése tavaly még elmaradt a várttól. A nyolcvanas évek átfogó privatizációja nyomán a briteknek több mint a háromnegyede saját házban-lakásban lakik, majdnem mindenki jelzálogkölcsönt törleszt, illetve minden költözéshez, lakáscseréhez újabb kölcsönt vesz föl, és más célra is jelzálogkölcsönöket lehet kapni. A lakásár-infláció tehát egyszersmind a hitelek könnyű megszerezhetőségére és viszonylagos olcsóságára is utal. A brit gazdaságban azonban állandóan ott a kockázat, hogy az ingatlan értéke elmaradhat a hitelek összege mögött, mert ebben az esetben a hitelező bankok további biztosítékot kérhetnek, és ez magáncsődök tömegét indíthatja el, amint az a kilencvenes évek elején is megtörtént. A központi szigorítással a bank csökkenteni véli a hitelfelvételi kedvet. Ezt azonban óvatosan kell kalibrálnia, nehogy épp maga okozzon túlzott értékvesztést az ingatlanpiacon. Az ingatlanpiaci inflációt jelentős részben a londoni City most már csillagászati prémiumözöne hajtja. Elemzések szerint a Cityben évről évre kiosztott milliárdos prémiumtömeg fele a londoni ingatlanpiacra áramlik.

A főnökök a vidéki életről álmodoznak
Váratlan brit kamatemelés
A britek tulajdonképp jól jártak a bővítéssel
Nyereségességi rekord a brit vállalatoknál
Rekordvásárlás a briteknél

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG