A konszolidált, nem auditált, nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült gyorsjelentés szerint a Mol az első félévben 1.706,6 milliárd forint bevételt ért el, ami 52 százalékkal haladja meg a tavalyi 1.122,4 milliárd forintot.
A társaság a második negyedévben 114,7 milliárd forint profitot ért el, szemben az egy évvel korábbi 26,9 milliárd forinttal. Az elemzők a második negyedévre 102 milliárd forintos nettó eredményt vártak. A második negyedévben a Mol bevétele 920,5 milliárd forint volt, 52 százalékkal több mint egy évvel korábban.
A Mol a nettó eredmény növekedését elsősorban a jelentős árfolyamnyereséggel magyarázza.
Az üzemi eredmény az első félévben 156,4 milliárd forint, a második negyedévben pedig 89,1 milliárd forint volt, ami 6 százalékkal, illetve 3 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál.
A Cashline értékelése szerint többé-kevésbé a vártnak megfelelő működési eredményt tett közzé a MOL. Ugyan a publikált üzemi eredmény meghaladta a Portfolio.hu konszenzusát, azonban kiigazítva az egyszeri és technikai tételekkel, közel telibe találta a várakozást. Az E.ON-tól kapott ármódosítás 6.4 milliárd forinttal növelte az üzemi eredményt és az EBITDA-t is (a gázüzletág eladásának utólagos ármódosító mechanizmusa).
Az egyértelmű csalódást a vegyipar hozta, amely a várt veszteség dupláját jelentette, igaz ez részben a nem várt karbantartási munkáknak is köszönhető (a harmadik negyedévre tervezett leállások egy részét előrehozták) és a szintén alulbecsült devizaveszteségnek (forinterősödés miatt). (Valószínűleg a szállítások a lehető legkedvezőtlenebb időzítéssel történtek.)
Másik oldalról a kitermelés és a finomítás-kereskedelem működési eredménye 2-3%-kal felülmúlta a konszenzust, igaz, azt nem lehet tudni, hogy a piac pontosan mekkora készlethatással számolt a finomításban, ami jó nagy lapáttal rátett az szegmens eredményére (mi 15 milliárddal számoltunk a riportált 20 milliárddal szemben). A földgáz szegmens nem hozott meglepetést.
Összességében a működés motorjaként funkcionáló szegmensek erősebb számokat hoztak ki, a halovány vegyipari teljesítményt pedig a második negyedév óta beindult folyamatok jóval kedvezőbb megvilágítás alá helyezik: júliusban és augusztusban a nyersanyagárak alapját képező olajár drámai csökkenésnek indult, míg a végtermékárak tovább emelkedtek, javítva a vegyipari árréseket.
Hozzá kell tenni azonban, hogy a közvetett energiaköltségek (közmű) csak fokozatosan mérséklődhetnek, leginkább 2009-re lesz érdemi csökkenés. Továbbá a finomításban rendkívüli szerepet betöltő dízel árrések szintén erősek maradtak júliusban.
A MOL eladósodottsági mutatója 27%-ra csökkent a félév végén.
A MOL-nak a hivatalos határidő szerint augusztus 14-ig kell ajánlatot tenni az INA-ra, ami a piacon elképzelhető, hogy félelem tárgyát képezi a túlfizetés miatt. A Cashline elemzői azonban úgy vélik, hogy egyrészt a piac alulbecsüli az INA-ban rejlő lehetőséget, másrészt nem gondolják, hogy az INA részvényekre a MOL 3000 kunánál jelentősen magasabb ajánlatot tenne.
A Cashline fenntartja 22 ezer forintos fair érték becslésétt a MOL részvényekre, annál is inkább, mert a napokban elindult dollárerősödés – ha így marad – rendkívül kedvező módon érintheti a MOL működését (minden 10 forintos dollárerősödés éves szinten 16-17 milliárd forinttal javítja az üzemi eredményt) még akkor is, ha a csökkenő olajár a kitermelésben elletétes hatással bír. Rövid távra vonatkozó vételi ajánlásukat megerősítik.
Jól taktikázott a Mol
Mindenkit elkápráztathat a Mol
OMV: Megágyaztunk, de kidobtak
Senkinek sincs esélye megszerezni a Molt
Kitűnő fegyver lehet a Mol-pakett az OMV kezében