1p
Úgy tűnik, amikor Kína tüsszent, a világ tőzsdéi megfáznak, az ország a múlt héten újabb bizonyítékát szolgáltatta növekvő gazdasági befolyásának: a sanghaji tőzsde hirtelen zuhanása ezentúl az egész világra kihathat - ma ugyanakkor pozitív hangulatra számítanak
Úgy tűnik, amikor Kína tüsszent, a világ tőzsdéi megfáznak, az ország a múlt héten újabb bizonyítékát szolgáltatta növekvő gazdasági befolyásának: a sanghaji tőzsde hirtelen zuhanása ezentúl az egész világra kihathat - akár új zavaroktól is lehet tartani

Nehéz márciust jósolnak a forintnak

Két évvel ezelőtt a Wall Street, a londoni City vagy Tokió irodáiban kevés befektető figyelt volna oda a kínai tőzsdék valamely erősebb árfolyam-korrekciójára. Ám az elmúlt héten az, hogy kedden a sanghaji tőzsdeindex egyetlen üzleti napon több mint 9 százalékot esett, elég volt ahhoz, hogy az európai és amerikai tőzsdék 2003. márciusa, az iraki háború kezdete óta a legrosszabb hetüket éljék meg.
 
"A világ többi része ma nagyobb figyelmet fordít a kínai gazdaságra, ezért az erős ingadozás jóval nagyobb hatást gyakorol a külföldi befektetőkre" - vélekedik Jan Li (Yan Li), a Southeast Securities brókercég elemzője. Az árfolyamcsökkenés azon aggodalmakra vezetehtő vissza, miszerint kipukkadhat az alakulóban lévő tőzsdei buborék Kínában, ahol kismegtakarítók milliói ruházzák be a párnahuzatban összegyűjtött pénzecskéjüket anélkül, hogy túlságosan odafigyelnének arra, mibe is fektetik be. Nagyobb általánosságban a világ tart egy olyan gazdaság inflációs túlhevülésétől, amely évi 9-10 százalékos ütemben bővül. 
 

A tokiói értéktőzsde fő mutatója szerdán csekély mértékben gyengébben zárt. A jen ismételt erősödése a dollárral szemben az üzleti nap zárása felé újból kedvezőtlenebbül érintette az exportőr cégek jegyzését. Az üzleti nap elején a Nikkei megközelítette a pszichológiai fordulatot jelentő 17 ezres szintet, de a nap vége felé fordulat állt be.
A frankfurti tőzsde alkuszai körében viszont tartja magát az a vélekedés, hogy a sanghaji indexzuhanás mögött a politikai széljárás várható módosulása áll. Eszerint a pekingi vezetés - éppen az Országos Népi Gyűlés (parlament) március 5-én kezdődött ülésszakán - a gazdasági törvények olyan értelmű módosítására készül, amelynek nyomán veszítene vonzerejéből a tőzsdén való "játszadozás".

Korrekció, vagy katasztrófa? Beszálljunk? 

"A kínai tőzsdék az ország növekedését tükrözik, és szüntelenül hallatnak magukról - állítja Johanna Melka, az Ixis CIB bank közgazdásza legutóbbi tanulmányában. Ám "a valóságban 2006-ig a tőzsdei árfolyamok alakulása nem tükrözte az 1,3 milliárd lakosú ország gazdasági növekedését" - húzza alá az elemző. .   Azóta viszont az ázsiai ország e téren igen gyorsan behozta lemaradását. A kínaiakat ugyanis csábították a tőzsde által kínált igen magas hozamok - még azzal a kockázattal is, hogy megfordulhat a lapjárás.
 
"A külföldi befektetők a kínai piacok árfolyamcsökkenését a kínai gazdaság túlhevülésének jeleként értékelték", szélesebb összefüggésben pedig "a feltörő piacok problémáinak" megnyilvánulását látták benne - vélekedik Cseng Vej-csing (Cheng Weiqing), a pekingi Citic Securities társaság elemzője. Nincsenek kizárva a további kellemetlen meglepetések sem.

"A helyzet törékenységét mutatja a piacokon azt követően kialakult zűrzavar, hogy az Országos Népi Gyűlés (a kínai parlament) egyik tagja kijelentette: elképzelhető Kínában egy tőzsdei buborék kipukkadása. Bekövetkezhet egy még jelentősebb korrekció is" - figyelmeztet Melka, aki azonban elutasítja egy igazi tőzsdei krach gondolatát.

Friss tőzsdei árfolyamok

Londoni piaci szereplők szerint a nyugat-európai részvénypiacok szerdán a Wall Street és  japántól eltekintve több ázsiai piac jó teljesítménye után felfelé indulhat a nyitáskor, miközben az euró és az államkötvények jelenlegi szintjükön stabilizálódhatnak.
"A helyzet az, hogy sok tőzsdén jegyzett cég eredményei nem túlságosan jók" - dupláz rá Andy Xie, aki hosszú időn át dolgozott Hongkongban a Morgan Stanley bank számára. Ma Csün (Ma Jun), a Deutsche Bank hongkongi közgazdásza a legutóbbi veszteségeket a kínai részvények árfolyamának tőzsdei "túlértékeltségével" magyarázza, tekintettel arra, hogy alig egy év alatt árfolyamuk több mint kétszeresére nőtt.

Legfrissebb devizaárfolyamok

A kínai tőzsdepiac elemzői vélemény szerint nagyon ingatag marad, mert még nem érett, a részvények egy részét dollárban, egy másik részét a helyi valutában, a jüanban jegyzik, a hazai befektetők számára. A tőzsdén jegyzett cégek többsége a kínai állam tulajdona, sokuk mérlege nem rendezett, miközben jelentős körükben a korrupció. 

A helyzetnek azonban fokozatosan változnia kell. "A makrogazdasági és a mikrogazdasági környezet szilárd. A kínai részvénypiac egészségesebb és érettebb lesz annak a nyomásnak hatására, amelyet az intézményi befektetők számának növekedése, a likviditás, a tőzsdei kapitalizáció növekedése, következésképpen a reálgazdaság jobb megjelenítése fejt ki a piacokra" - vélekedik Melka, az Ixis CB elemzője.

Eszeveszett menekülés a tőzsdéről: közeleg a vége?
Ha nem Kína, akkor mi hat az értékpapír piacra?
Katasztrofális hét után: mi lesz a tőzsdéken?
Végigsöpört a pánik a piacokon - hogyan tovább?

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG