A jövő évre tervezett 3,2 százalékos államháztartási hiány azonos a konvergenciaprogramban közölt mértékkel, elérhető, de messze nem olyan könnyen, mint idén, amikor a kormány 4,1 százalékról indult és 2008 végére akár 3,6-3,7 százalékra is letornázhatja a deficitet - mondta Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője. Hasonlóan vélekedik Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője is, magyarázata szerint ugyanis a jövő évi büdzsében kevesebb a tartalék mint az ideiben.
A kockázatok közül Trippon Mariann a jövőre tervezett 3 százalékos GDP növekedést említette. A belső kereslet stagnál, sőt a kiskereskedelmi forgalom szerdán közölt adata arról tanúskodik, hogy az első hét hónapban 2 százaléknál nagyobb mértékben esett vissza - jelezte. Ha ehhez hozzávesszük a legfontosabb exportpiacok 2008. végi 2009-ben bekövetkező lassulását, esetleg stagnálását, akkor látható, hogy erős lefelé mutató kockázatot tartalmaz a 3 százalékos ütem - tette hozzá a CIB Bank szakértője.
Trippon Mariann a beruházások alakulását is pesszimistán ítéli meg, amelynek legfőbb oka a piacon tapasztalható bizonytalanság és a dráguló pénz, amelyet az Egyesül Államokból indult pénzpiaci válság turbulenciája indított el, s megdobja a beruházásokhoz szükséges hitelek árát.
Az inflációs kockázatot ugyanakkor igen csekélynek minősítették az elemzők: Nyeste Orsolya és Trippon Mariann is úgy látja, hogy a 4,3 százalékos jövő évi inflációs prognózis reális, jóval reálisabb, mint a 2008-ra várt 4,5 százalék, amely 6,5 százalékra teljesülhet. Az elemzők szerint a jelenlegi euró/forint árfolyam, a 100 dollár körüli olajár, valamint az élelmiszerárak csillapodása nyomán a 4,3 százalékos infláció elérhető 2009-ben. Trippon Mariann emlékeztetett arra, hogy a nemzeti bank 4,1 százalékos inflációt vár 2009-re, a "CIB Bank a jelenlegi folyamtok ismeretében ennél is alacsonyabb, 3,9 százalékos inflációval számol jövőre" - tette hozzá.
Kár tovább ábrándozni: már Veres is csak 3-at mond
A bizonytalaság az úr Magyarországon
Novemberben újabb nyugdíjemelés!
Veres: megszenvedte a GDP az egyensúlyt
Egy picit többet fogunk költeni
MTI