A republikánus párti kormánynak a sajtóval szembeni több éves magatartását elemezve kedden megjelent összefoglalójában a CAP azt írta: a Bush-adminisztráció agresszív módon üldözi azokat az újságírókat, akik a kormányra nézve kedvezőtlen információkat hoznak nyilvánosságra. Így jár el azokkal a tisztviselőkkel szemben is, akik ilyen értesülésekkel látják el a sajtót. A Fehér Ház már nem egyszer azzal vádolta meg a sajtót, hogy segíti a terroristákat. Kinyilvánította, jogában áll eljárást indítani a titkos információkat közlő újságírók ellen. A republikánus kormány a jobboldali médiát viszont nem támadja.
A liberális agytröszt értékelése szerint az iraki háború veszélyesebbé tette az újságírói hivatást. A Bush-kormány minden elődjénél nagyobb számban titkosít olyan dokumentumokat, adatokat és jelentéseket, amelyeket pedig a 41 éve érvényben levő nevezetes információs szabadságról szóló törvény értelmében nyilvánosságra kellene hoznia. Ezt a felmérések is tükrözik, az amerikai közvélemény 69 százaléka túlságosan titkolózónak tartja az adminisztrációt.
A Bush-kormány csekély tiszteletet mutat az újságírók iránt. Az iraki háborús hibák beismerése helyett maga Bush elnök is mindig arra panaszkodik, hogy a média csak a rossz hírekkel foglalkozik. Donald Rumsfeld volt védelmi miniszter tavaly márciusban azt közölte, hogy a sajtó nagy része eltúlozza az iraki erőszakot.
Amikor a The New York Times cikket publikált arról, hogy a kormány titokban nyomon követi az állampolgárok bankügyleteit a terroristák elleni harcban, Dick Cheney alelnök azzal vádolta meg az újságot: megnehezíti a terrorizmus elleni küzdelmet, mert azt követeli, hogy fontos nemzetbiztonsági programokat hozzanak nyilvánosságra. Tony Snow fehér házi szóvivő úgy fogalmazott, hogy a liberális lap aláaknázza az amerikaiak élethez való jogát.
Karl Zinsmeister, az elnök belpolitikai tanácsadója egy ízben "nyafogó és rémisztően puhány" újságírókról beszélt, azt kívánva, egyszer a közelükben is lehetne egy hangos robbanás, amely elnyomná zajongásukat. Legutóbb Valerie Plame fedésben levő CIA-ügynök személyazonosságának kiszivárogtatása ügyében, Scooter Libby az alelnök volt kabinetfőnöke a sajtóra akarta kenni a felelősséget. Azt állította, hogy az NBC riportere a felelős, amiért a sajtóban megjelent a titkos információ. A kabinetfőnököt bűnösnek találták hamis tanúzás és az igazságszolgáltatás akadályozása miatt. A Fehér Ház máig nem ismerte be felelősségét az ügyben, viszont tíz újságírót is a bíróság elé kényszerített a Libby elleni perben. A tárgyalás során kiderült, hogy a Bush-kormány manipulálta a sajtót "információk válogatott kiszivárogtatásával".
Egy vérrög változtathat az amerikai politikán?
Amerika hidrogénbombát készít: bort isznak, vizet prédikálnak
Bush újabb kínos elszólása