1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Bush szerint a közel stagnáló amerikai gazdaság nem jár recesszióval. A csütörtökön napvilágra került makroadatok azonban aggodalomra adhatnak okot.
Bush szerint a közel stagnáló amerikai gazdaság nem jár recesszióval. A csütörtökön napvilágra került makroadatok azonban aggodalomra adhatnak okot.

Az amerikai gazdaság kétségtelenül lelassult, de nincs recesszió, és nem is várható
, jelentette ki George Bush elnök csütörtökön a Fehér Házban.
Bush elnök azzal kapcsolatban fejtette ki álláspontját, hogy az aznap nyilvánosságra hozott adatok szerint tavaly az utolsó negyedévben a várakozásoknál sokkal lassabban nőtt a gazdaság, és nagyobb munkanélküliséget rögzítettek.

Az elnök igyekezett megnyugtatni az amerikaiakat, hogy a kormányzat lépéseket tesz a gazdasági bajok orvoslására. Emlékeztetett, hogy a közelmúltban a kongresszus által elfogadott, 150 milliárd dollárt meghaladó összegű ösztönző csomag pénzt juttat a fogyasztók kezébe, és munkahelyteremtő beruházásokra serkenti a vállalkozókat. Az elnök úgy vélekedett, hogy egyelőre nincs szükség újabb gazdaságélénkítő csomagra.

A kereskedelmi minisztérium adatai szerint az amerikai GDP a tavalyi utolsó negyedévben 0,6 százalékos ütemben növekedett éves szintre számolva. Ez a második hivatalos becslés - még egy lesz -, azonos az első becsléssel, de az elemzők feligazítást vártak, legalább 0,7 százalékra. A harmadik negyedévben a gazdaság éves szinten még 4,9 százalékkal erősödött; az egész évi növekedés átlagosan 2,2 százalékos volt, 2002 óta a legkisebb ütemű.

A lakóingatlan-piac lehangoló teljesítményt nyújtott: éves szinten 25,2 százalékkal kevesebbet költöttek az Egyesült Államokban házépítésre a negyedik negyedévben, ami 26 éve a legnagyobb csökkenés.

Bush úgy látja, hogy az üzemanyagárak növekedése - az előző nap egy gallon benzin ára elérte a 4 dollárt - bizonytalanságot szül. Továbbra is bízik azonban az erős dollárban és abban, hogy az amerikai gazdaság alapjai erősek - hangoztatta az amerikai elnök, akinek a optimizmusát a legtöbb elemző nem osztja.

Ben Bernanke, az amerikai központi bank, a Fed elnök egy csütörtöki szenátusi meghallgatáson elismételte, hogy szerinte nem várható stagfláció. "Nem hiszem, hogy az 1970-es évekhez hasonló helyzetben volnánk, arra számítok, hogy az infláció mérséklődni fog" - mondta, hozzátéve, hogy az elkövetkező években folytatódni fog az amerikai gazdaság növekedése. Kifejtette ugyanakkor, hogy túl kell lépni azokon a rövid távú intézkedéseken, amelyek csak a nem elsőrendű jelzálogpiaci termékek okozta zavarok kiküszöbölését célozzák, hosszabb távú megoldásokon kell gondolkodni. Azt mondta, a kisebb, regionális bankok közül egyesek megbukhatnak, de "a legnagyobb bankok tőkemegfelelési mutatói továbbra is jók, és nem számítok semmilyen komoly problémára".

Elemzők a Fed enyhítő politikájának folytatására következtettek abból a kijelentéséből, hogy a Fedet "aggasztja az infláció, de számos kockázatot kell egyensúlyba hoznia". - A jelenlegi infláció főleg olyan árupiaci árak következménye, amelyek a világpiacon alakulnak ki. Úgy gondolom, hogy ezek az árak valószínűleg stabilizálódni fognak, vagy nem nőnek tovább olyan ütemben, mint eddig. Ha ez lesz a helyzet, akkor az inflációnak csökkennie kell, és akkor lehetőségünk lesz kezelni a gazdasági lassulást és a pénzügyi piacok jelentős problémáit - mondta Bernanke.

A demokrata elnökjelölt-aspiránsok versenyét vezető Barack Obama szenátor szerint George Bush elnök téved, amikor tagadja a recesszió közeledtét. Az amerikai gazdaság "a recesszió küszöbén áll" - jelentette ki egy csütörtöki kampánygyűlésen a texasi Austinban. Az illinois-i szenátor értékelése szerint hibás az a gazdaságpolitika, amelyet Bush eddig képviselt, és amelyet a republikánus jelöltség várománya, John McCain szenátor folytatni kíván.

Bush bírálta a két demokrata jelöltaspiránst, amiért felül akarják vizsgálni az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Megállapodást (NAFTA). Az elnök szerint a demokrata aspiránsok csak politikai haszonszerzésből hangoztatják, hogy kilépnének az amerikai-kanadai-mexikói szabadkereskedelmi egyezményből. Hillary Clinton és Barack Obama szenátorok nem mondták, hogy Amerika egyoldalú kilépését szorgalmazzák, de jelezték: ezzel fenyegetnének, hogy elérjék a megállapodás kereteinek újratárgyalását Mexikóval.

Szánalmas számok Amerikából
Európa nem tudja elkerülni a lassulást
Válságos valóság: még nem látszik az alagút vége
Ha romlik a helyzet, a Fed vágni fog

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG