Pekingi látogatása utolsó napján az NCB Sports amerikai televíziónak nyilatkozva George Bush közölte: Putyinnal folytatott pénteki megbeszélésén közölte az orosz vezetővel, "ez az erőszak elfogadhatatlan", és sürgette, hogy valamennyi katona vonuljon vissza az augusztus 6. előtti status quónak megfelelően.
"Nagyon határozott voltam Vlagyimir Putyinnal" - mondta Bush, hozzátéve, hogy ugyanezt telefonon közölte Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel is. "Kifejeztem mély aggodalmamat Oroszország aránytalan válaszlépése miatt" - mondta Bush. Hozzátette: "Határozottan elítéljük a Dél-Oszétián kívüli bombázásokat".
Bush szerint a dél-oszétiai konfliktus időzítése árnyat vet az olimpiára és annak eszméire. "Mi itt megpróbáljuk a békét ás a harmóniát népszerűsíteni, és konfliktusnak vagyunk a szemtanúi" - mondta. Az amerikai elnök reményét fejezte ki, hogy sikerül a kérdést békésen megoldani.
Dick Cheney amerikai alelnök előzőleg Mihail Szaakasvili grúz elnökkel folytatott telefonbeszélgetésén hangsúlyozta, hogy "nem maradhat válasz nélkül az orosz agresszió", és a folytatásának komoly következményei lesznek az orosz-amerikai viszonyra - közölte hétfőn szóvivője, Lee Ann McBride.
Grúzia, amely az Egyesült Államok szövetségese, tűzszünetet és béketárgyalásokat javasolt, miután kivonta katonáit a szakadár Dél-Oszétia fővárosából, Chinvaliból.
Előzőleg Bernard Kouchner, az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Franciaország külügyminisztere vasárnap este Tbilisziben közölte: meg kell találni az eszközöket, amelyek biztosítják az azonnali tűzszünetet a Grúzia és Oroszország közötti konfliktusban.
Mihail Szaakasvili grúz elnökkel tartott találkozóján Kouchner ismertette az EU által támogatott hárompontos rendezési tervet, amely előírja Grúzia területi épségének tiszteletben tartását, az ellenségeskedések haladéktalan beszüntetését és a korábbi status quo visszaállítását.
"Feladatunk világos. Meg kell találnunk az azonnali tűzszünetet biztosító, mindkét fél által elfogadott eszközöket" - jelentette ki a megbeszélés után a francia külügyminiszter, aki hétfőn Moszkvába utazik, hogy az orosz vezetőkkel tárgyaljon. "Tárgyalásról és politikai rendezésről kell beszélni, nincs katonai rendezés" - tette hozzá Kouchner, aki gyors cselekvést sürgetett.
Szaakasvili kijelentette, hogy országa a modern korban példa nélküli helyzetben van. "Megpróbálunk megoldásokat találni, hogy megőrizzük a békét és országunkat" - tette hozzá.
A grúz elnök szerint Oroszország feladata, hogy véget vessen a konfliktusnak. "Nem mi léptünk a területükre. Ők léptek a mi területünkre, és itt kezdődtek a szenvedések" - tette hozzá.
Kilencezer orosz katona Abháziában
Oroszország több mint 9 ezerre növelte Abháziában, Grúzia szakadár területén állomásozó katonai erőinek létszámát, és több mint 350-re emelte ottani páncélozott harcjárműveinek számát - jelentette az abháziai orosz erők parancsnokságának egy illetékese.
Alekszandr Novickij közölte orosz újságírókkal, hogy katonai szállítógépek vitték az erősítést a szuhumi légikikötőbe, de azt nem árulta el, hogy mikor. Szavai szerint e csapaterősítéssel meg akarják előzni egy olyan helyzet kialakulását, amilyenbe Dél-Oszétiában kerültek az orosz békefenntartók.
Egy abház szóvivő bejelentése szerint Szergej Bagaps abház elnök kérte az orosz felet a békefenntartó alakulatok megerősítésére.
Abházia - akárcsak Dél-Oszétia - egyoldalúan kikiáltotta függetlenségét a Szovjetunió felbomlása után, a kilencvenes évek elején. Ténylegesen elszakadt Grúziától, de a nemzetközi közösség nem ismerte el egyik szakadár terület függetlenségét sem. Mind Abházia, mind pedig Dél-Oszétia Moszkva támogatását élvezi.
Orosz harckocsik indultak Dél-Oszétiába
Grúz támadás, orosz válasz
Grúz javaslat: osszák befolyási övezetekre Abháziát
MTI
MTI