Bush ott lesz az olimpián
Arra az újságírói kérdésre, tervezi-e Bush, hogy nem utazik el Pekingbe, szóvivője úgy válaszolt: "legutóbb, amikor erről érdeklődtem az elnöknél, azt mondta, hogy nem".
Az olimpia elsősorban sportesemény és nem politikai rendezvény. "Továbbra is az a véleményünk: az olimpiai játékok célja, hogy a válogatott sportolók a világ minden tájáról összegyűlhessenek és megmutathassák tehetségüket" - jelentette ki Dana Perino. Szerinte a bojkott szóba sem került.
Megismételte: a szervező országok számára az olimpia alkalmat nyújt arra, hogy "a legjobb színben tüntessék fel magukat és ugyanez vonatkozik Kínára is".
Nicolas Sarkozy francia elnök kedden nem zárta ki a pekingi olimpia bojkottját, bár az elnöki hivatal szerint csak a nyitóünnepség és nem az egész olimpia bojkottjára gondolt.
Közben a tibeti tüntetőkkel szembeni erőszak beszüntetésére hívta fel Kínát az Európai Unió. A Huszonhetek az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának genfi ülésén mély aggodalmuknak adtak hangot a tibeti zavargások miatt, egyszersmind amiatt, hogy a nyugtalanság átterjedt Kína más régióira is. Felhívták ugyanakkor a tüntetőket is arra, hogy tartózkodjanak az erőszaktól.
Emellett felszólították a pekingi kormányt, hogy vessen véget az utazási korlátozásoknak és az információhoz való jog korlátozásának. Jelenleg külföldi újságírók nem kereshetik fel a tüntetések helyszíneit.
José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke közben Lisszabonban a pekingi olimpiai játékok bojkottja ellen foglalt állást. Mint mondta, a testület nincs meggyőződve arról, hogy "bármiféle bojkott elvezetne ahhoz, hogy jobban tiszteletben tartják a jogot Kínában".
Kína a tibetiek kíméletlen leverésével fenyeget
Tibet szabadságáért tüntetnek Budapesten
Nem térítik el az olimpiai lángot
Kész lemondani a dalai láma
MTI