1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

George Bush amerikai elnök a tengeri olajfúrások tilalmának feloldását kérte a kongresszustól. A Fehér Házban tartott sajtótájékoztatóján kezdeményezését a kőolaj és az üzemanyagok árának drasztikus emelkedésével indokolta, hangsúlyozva, hogy az amerikai gazdaság fejlődése a belátható jövőben is az olajra fog épülni.

Bush rámutatott, hogy az Egyesült Államok kőolajszükségletének jelentős részét külföldről fedezik, és az energiahordozó importjának egy része "bizonytalan térségekből" származik.

Az országnak több olajat kell termelnie, és ezt most kell elkezdeni - mondta Bush, szorgalmazva az alaszkai kőolaj-kitermelés fejlesztését is.

Az elnök szakértői becsléseket idézett, amelyek szerint a kontinentális talapzatból 18 milliárd hordó olajat lehetne kitermelni. A tengeri olajfúrásokra vonatkozó tilalom elavult, hozzátéve, hogy a kitermeléssel együtt az olajfinomító-kapacitást is növelni kellene.

A kongresszus demokrata párti képviselői ellenzik a tengeri fúrásokról 1981-ben elfogadott és azóta évente meghosszabbított tilalom feloldását. Az ezt célzó republikánus javaslatokat a demokraták környezetvédelmi okokra hivatkozva mindeddig elutasították. A moratórium a kontinentális talapzat 80 százalékára vonatkozik az Egyesült Államok keleti és a nyugati partjainál egyaránt. A szerdai Los Angeles Times értékelése szerint a növekvő benzinárak már megtették hatásukat: a demokraták ellenállása országszerte enyhült.

Bush indítványának elnökválasztási vetülete is van. A végrehajtó hatalom feje a tengeri olajfúrásokra vonatkozó tilalom feloldását kérve lényegében a várható republikánus elnökjelölt mögé állt. John McCain már hetek óta szorgalmazza a tilalom eltörlését, amelyet Barack Obama, a Demokrata Párt valószínű elnökjelöltje viszont ellenez.

Harry Reid, a szenátusi demokrata többség vezetője azzal érvelt a tilalom megtartása mellett, hogy az olajfúrások megkezdése nem oldaná meg a jelenlegi energiaproblémákat, és az olajárra gyakorolt mérséklő hatás legfeljebb 2030-tól lenne várható.

Soros: hiába erőlködik az EU
Ömlik az olaj és a pénz a piacra
A Nyolcak még több olajat akarnak
Olajpiac: nagy a mozgás (hanganyag)

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG