Bush tengerre menne
Bush rámutatott, hogy az Egyesült Államok kőolajszükségletének jelentős részét külföldről fedezik, és az energiahordozó importjának egy része "bizonytalan térségekből" származik.
Az országnak több olajat kell termelnie, és ezt most kell elkezdeni - mondta Bush, szorgalmazva az alaszkai kőolaj-kitermelés fejlesztését is.
Az elnök szakértői becsléseket idézett, amelyek szerint a kontinentális talapzatból 18 milliárd hordó olajat lehetne kitermelni. A tengeri olajfúrásokra vonatkozó tilalom elavult, hozzátéve, hogy a kitermeléssel együtt az olajfinomító-kapacitást is növelni kellene.
A kongresszus demokrata párti képviselői ellenzik a tengeri fúrásokról 1981-ben elfogadott és azóta évente meghosszabbított tilalom feloldását. Az ezt célzó republikánus javaslatokat a demokraták környezetvédelmi okokra hivatkozva mindeddig elutasították. A moratórium a kontinentális talapzat 80 százalékára vonatkozik az Egyesült Államok keleti és a nyugati partjainál egyaránt. A szerdai Los Angeles Times értékelése szerint a növekvő benzinárak már megtették hatásukat: a demokraták ellenállása országszerte enyhült.
Bush indítványának elnökválasztási vetülete is van. A végrehajtó hatalom feje a tengeri olajfúrásokra vonatkozó tilalom feloldását kérve lényegében a várható republikánus elnökjelölt mögé állt. John McCain már hetek óta szorgalmazza a tilalom eltörlését, amelyet Barack Obama, a Demokrata Párt valószínű elnökjelöltje viszont ellenez.
Harry Reid, a szenátusi demokrata többség vezetője azzal érvelt a tilalom megtartása mellett, hogy az olajfúrások megkezdése nem oldaná meg a jelenlegi energiaproblémákat, és az olajárra gyakorolt mérséklő hatás legfeljebb 2030-tól lenne várható.
Soros: hiába erőlködik az EU
Ömlik az olaj és a pénz a piacra
A Nyolcak még több olajat akarnak
Olajpiac: nagy a mozgás (hanganyag)
MTI