.jpg)
A gazdasági fejlődés hosszú távú fenntarthatóságának feltétele a lépéstartás, a versenyben való helytállás. A globális versenyképességben például Magyarország a 41. helyen áll (ezt a listát Svájc vezeti). Az üzleti versenyképesség rangsorában Magyarország kicsit jobban - a 39. helyen - áll (ezt az USA vezeti). Európa közös hátránya, hogy rövidül a munkaidő, és emelkedik a munkanélküliség.
A szociális ellátásra az EU-ban a GDP 27-28 százalékát költik az államok. Ebbe beszámít az egészségügyi ellátás, a nyugdíj, a munkanélküli ellátás és számos egyéb tétel. A különböző társadalmi ellátó szektorokban rögzült szokások és arányok módosítására van szükség, mivel a régi szerkezetben - a romló hatékonyság miatt - a magyar gazdaság versenyhátrányba kerül - állapítja meg a tanulmány.
A környezet fenntarthatósága terén - legalább is a szabályozást nézve - Magyarország nem áll rosszul. Az alacsony hatékonyság azonban itt is visszaköszön. Például a jelentős ivóvízkészletet használja az ország ipari, mezőgazdasági és köztisztasági célra is, holott erre a fejlettebb országokban tisztított szennyvizet használnak.
Nyugdíjaznák a GDP-t
Megdöglött a Pannon Puma: 1 százalékos GDP-bővülés
MTI