Castro megy, a castroizmus marad
"Mit jelenthet ez a visszavonulás? Valószínűleg azt, hogy az öreg líder az örökösödési folyamatot úgy akarja konszolidálni, hogy a kulisszák mögött továbbra is a lehető legnagyobb befolyással bírjon. Vagyis a szándékos háttérbe vonulás kétségtelenül a legjobb megoldás a castrói rendszernek arra, hogy esélyt adjon magának a túlélésre az alapító halála után is" - véli a katolikus La Croix című napilap.
A Le Monde szerint Castro visszavonulásával a helyzet nem fog azonnal megváltozni Kubában. "Az utód valószínűleg óvakodni fog a legkisebb reformoktól is, amelyek rést üthetnek a rendszeren. A gátakat azonban felszakíthatja annak a fiatalságnak a türelmetlensége, amely már régóta nem hisz a (kommunizmus) mítoszában" - írta a mértékadó párizsi újság.
A konzervatív Le Figaro azt hangsúlyozza, hogy Castro visszavonulásának hírére az egész világ demokráciát kiáltott, pedig "még maguk a kubaiak sem tudják, hogy mit hoz a holnap. Fidel Castro egyszerre testesíti meg a kommunizmus pusztításait és a megtévedt harmadik világ misztifikálását".
A baloldali Libération elsősorban Castro politikai örökségét értékeli: "Egy legenda szenvedett hajótörést. A magántulajdon nélküli, Che Guevara-féle utópia lassanként mindenhol megbukott. És ahogy a kommunista állam és a valóság közti távolság mindenhol represszióba fordult, a trópusi életöröm ellenére a sziget is táborrá változott. A szocializmusnak természetesen voltak sikerei. Az ingyenes egészségügy és oktatás az egyenlőség képét kölcsönzi Kubának, de a bürokratikus béklyók, az ellenzék bebörtönzése és a gondolatrendőrség tönkretette ezek eredményeit. A tanulság univerzális: a szabadság nélküli szocializmus útlevél a kudarchoz".
"Fideltől Raúlig Kuba castroista marad. Néhányan majd talán megünneplik ebben a ideológiai-családi őrségváltásban az ország élén történt fiatalítást" - írta ironikusan a Nouvelle République du Centre Ouest című regionális lap.
Itt a vége: lemond Fidel Castro
Castro azt hitte, itt a vég
Raúl és Fidel is indul a választásokon
MTI