A GKI Gazdaságkutató Zrt. 2011. januárjában felmérést végzett a 250 millió forintot meghaladó éves nettó árbevételű cégek körében, melyek az összes hazai vállalkozást létszám alapján (1 millió 300 ezer fő) 63%-ban reprezentálják.
Az 1200 válaszadó cégvezetőtől egyebek mellett azt kérdezték, hogy miként értékelik saját vállalatuk működésének kockázatát.
Az átlátható és kiszámítható adórendszer fontosságát hangsúlyozták az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) regionális adókonferenciájának résztvevői kedden. A bankadóval kapcsolatban egyetértettek abban: nehéz egyszerre bővíteni a hitelezést és növelni a tőkét, miközben a bankadó a nyereségességet csökkenti.Részletek >>> |
Ágazati összehasonlításban az átlagot jóval meghaladóan csökkenő kockázatot érzékelnek a gazdasági szolgáltatást nyújtó nagyvállalatok, míg az építőipar és a bányászat, energiaipar reprezentánsai az átlagnál jóval kisebbet (ráadásul előbbiek a kockázatok növekedését várják).
A közepes cégek esetében az átlagnál jóval nagyobb mértékben csökken a kockázat a pénzügyi szektorban és a közösségi szolgáltatás területén, míg jóval kevésbé az építőiparban és a szállítás, raktározás, posta, távközlés ágazatban.
A kockázati index vállalati méret és ágazat szerint
Nagyvállalatok ( 1250 millió forintot meghaladó éves nettó árbevételű cégek)
Közepes vállalatok (1250 és 250 milliós árbevétel között)
Az ábrán jól látható, hogy az ágazati különadók, a folytonosan változó jogszabályi környezet miatt az egyébként stabilnak tekintett ágazatok (energiaszektor, távközlés) kockázatai felértékelődnek a válaszadók szerint. Másrészt az is szembeszökő, hogy a vállalatvezetők az eddig meghozott intézkedésekkel (költségcsökkentés, piacszerzés) úgy érzik, jelentős mértékben mérsékelni tudták pénzügyi kockázataikat, így különösen a csődveszélyt.
Privátbankár - Zsiborás Gergő