Beszédes adat, hogy 2009-ben a megelőző évhez képest mintegy 30 százalékkal több felszámolás indult, és a folyamat a második félévben észrevehetően erősödött. E hat hónap alatt havonta átlagosan 1300 felszámolási eljárást indítottak a hitelezők, s a tendencia alapján az idei várakozások sem rózsásak. Az is árulkodó adat, hogy – bár csak három százalékkal, de – tavaly az előző évhez képest csökkent a cégbíróságon bejegyzett új vállalkozások száma. Korábban ugyanis erre nem volt példa.
Szakértők szerint a hazai gazdaság méretéhez képest túlzott a csaknem félmillióra duzzadt vállalkozói kör. A cégek egyre nehezebben találják meg számításukat a gazdasági válság miatt legyengült piacon. Üzleti döntéseik meghozatalánál, partnereik kiválasztásánál, megrendeléseknél ezért is egyre fontosabb, hogy körültekintően járjanak el. A vállalkozásokkal kapcsolatos eljárások, elmarasztalások – tizenegy állami nyilvántartás alapján – megismeréséhez nyújt számukra támpontot a feketelista.hu honlap, ahol egyetlen kattintással meggyőződhetnek arról, hogy kivel állnak szemben.
Az elmúlt évben 24 594 céget töröltek (2008-ban 19 757-et), és 44 152 új vállalkozást jegyeztek be (2008-ban 46 902-et). A működő (bejegyzett) vállalkozások száma három év alatt mintegy kilencvenezerrel, 407 996-ről 497 395-re bővült.
Elsősorban a 2008 őszén kezdődött világválság hatásával magyarázza a felszámolások számának ugrásszerű növekedését a Felszámolók Országos Egyesülete. Tájékoztatása szerint különösen az építőipar, a gépjármű-kereskedelem, és az egyéb kereskedelmi ágazatok szenvednek. Jelenleg összesen 113, felszámolással foglalkozó szervezet működik az országban, s jelentős létszámbővítést kellett végrehajtaniuk, hogy lépést tudjanak tartani a feladatokkal.
Egy-egy felszámolás „levezénylése” átlagosan valamivel több, mint két esztendőt vesz igénybe, ám vannak alaposan elhúzódó ügyek is, jellemző példa erre a Videoton, amelynek felszámolása tizenhat évig tartott. A felszámolások révén azonban a hitelezők vajmi kevés, átlagosan 3-5 százalékos megtérülésre számíthatnak. Körültekintő döntésekkel jobb tehát megelőzni vagy elkerülni az ilyen kapcsolatokat - olvasható a feketelista.hu közleményében.
A jogelőd nélkül újonnan alakuló vállalkozások 14 százaléka nem lelhető fel, azaz csalárd szándékkal, csak a fiktív számlázásra létesítették azokat - jelentette ki Dávida Marianna, az APEH főosztályvezetője a Magyar Nemzeti Bankban rendezett konferencián, ahol a megnövekedett készpénzállományról beszéltek az előadók.
Az APEH főosztályvezetője elmondta: a vagyonosodási vizsgálatok során született bírósági döntések szerint életszerű lehet, ha 30 éves munkaviszony után a nagyszülők 3-4 millió forint készpénzt adnak át gyermekeiknek vagy unokáiknak, de 120 milliót már nem fogad el az adóhatóság.
A vagyon eredetére válaszolók sokan az elévülési idő előttire tették a vagyonszerzés idejét, attól sem riadva vissza, hogy a vagyon (pénz) bűncselekményből származik - magyarázta Dávida Marianna. Például volt aki sírrablást nevezett meg a vagyonszerzés eredetének, de bizonyíték nélkül ez nem fogadható el - tette hozzá.
Bajban a Vidámpark: tavasszal ki sem nyitnak?
Nálunk csak a mínuszok repkednek
Gyászos évet zárt az építőipar
MTI, Privátbankár