.jpg)
A demokrata pártvezetők közül sokan minél előbb lezárnák a versengést: attól félnek, hogy az elhúzódó verseny többet árt, mint használ a pártnak és a majdani jelöltnek.
A demokrata jelöltségért évtizedek óta nem volt ennyire szoros a verseny. Az aspiránsok különlegesek: soha nem volt még ekkora esélye, hogy egy nő vagy egy fekete legyen az amerikai elnök. A Demokrata Párt vezetői - akik égnek a vágytól, hogy George Bush nyolcévi kormányzása után visszavegyék a Fehér Házat a republikánusoktól - aggódnak: Clinton és Obama versenyében talán már csak annak árán lehet dűlőre vinni a dolgot, hogy sérül a demokrata szavazóbázis egysége. Az eldurvuló harcban egyes választói csoportok a jelöltséget végül megszerző szenátortól és a párttól is elidegenedhetnek, ami a leendő republikánus jelölt, John McCain malmára hajtaná a vizet.
Egyes értesülések szerint a keddi forduló előtt vezető demokrata politikusok egy csoportja csöndben arra készült, hogy rábírja a volt first ladyt a visszalépésre. Ez a lehetőség Clinton texasi és ohiói győzelme után kútba esett. Kedd előtt vezető elemzők még azt írták: a Demokrata Párton belül hallgatólagos egyetértés volt arról, hogy a királynő halott. Feltámadt - állapították meg a keddi eredmények fényében.
Pedig a március 4-ei "második szuperkedden" Clinton alapvetően csak PR-győzelmeket aratott. A négy államban ugyanis - amelyből háromban szerezte meg az elsőséget - összesen 12 küldött az előnye. Clinton 185, Obama 173 küldöttel gyarapodott, miközben a texasi jelölőgyűlések (caucusok) eredménye még nem is ismert: csütörtöki adatok szerint Obama vezet 56-40 arányban, akár be is hozhatja Clinton csekély keddi előnyét. Az ABC számítása szerint a verseny jelenlegi állása: Obamának 1566, Clintonnak 1457 delegátusa van.
A két aspiráns készül a következő nagy államra, a 188 küldöttet adó Pennsylvaniára, ahol április 22-én lesz előválasztás. A szombaton küldötteket jelölő Wyomingban, majd jövő kedden, a jelentős fekete népességű Mississippiben Obama győzelmét jósolják. Stábjaik pedig lankadatlan harcot vívnak a szuperdelegátusokért, a pártvezetőkért és a választott politikusokért. A mostani állás szerint augusztus végén - amolyan előjogot élvező arisztokratákként - ők dönthetik el, ki lesz a demokrata elnökjelölt. A The New York Times szerint Clintont az átállások ellenére még több, 238 szuperdelegátus támogatja, Obama 199 ilyen küldöttet tudhat maga mögött.
Clinton támad, de Obama bekeményít
Még mindig nincs meg a demokraták befutója
Ha ma Obama nyer, duplán nyer
Obamának áll a zászló
Utolsó sansz: Hillary a márciusban reménykedik
MTI