Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Ma már nem több "politikai délibábnál" a brit egészségügy ingyenességének hirdetése, mivel a betegek mind több esetben kényszerülnek fizetős ellátások igénybe vételére
Ma már nem több "politikai délibábnál" a brit egészségügy ingyenességének hirdetése, mivel a betegek mind több esetben kényszerülnek fizetős ellátások igénybe vételére a magánszektorban, ugyanis a pénzhiánytól és adósságoktól gyötört állami egészségügyi szolgálat (NHS) szolgáltatásai egyre "lyukasabbak"- áll az Orvosok a reformért nevű brit orvosi kampányszervezet hétfőn kiadott jelentésében.
Az ezer NHS-orvost számláló, a költségvetésből fedezett egészségügy-finanszírozást régóta ostorozó szakmai szervezet szerint a hosszú várólisták és a területenként erősen eltérő színvonalú állami ellátás miatt a betegek egyre inkább hajlanak arra, hogy bizonyos ráfizetéssel kiegészítő egészségügyi szolgáltatásokat vásároljanak a magánszektorban, főleg a daganatos, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések kezelésében, "mind kifinomultabb megközelítéssel" vegyítve az állami és a magánellátást.
A jelentés szerint "tudomásul nem vétel helyett fel kell ismerni", hogy a fizetős szolgáltatások igénybevétele terjedőben van.
A csoport szerint közkeletű tétel, hogy a brit egészségügyi ellátás a szolgáltatásnyújtó pontokon ingyenes, ez azonban "inkább politikai délibáb, semmint mindennapi realitás". A jelentés szerint itt az ideje a nyílt vitának az egészségügy jövőbeni finanszírozásáról.
A brit egészségügyi minisztérium ezt azonnal elvetette. A tárca nyilatkozata szerint a kormány "soha nem módosít az NHS alapelvein - azon, hogy annak szolgáltatásai egyetemesek, adóból finanszírozottak és (az igénybevevők számára) ingyenesek". A minisztérium szóvivője hozzátette: a betegeknek mindig is lehetőségük volt arra, hogy fizessenek a magánellátásért, ha úgy látják jónak, de az NHS-t nem szabad fizetőssé tenni.
Rendszeresek a hírek a következő pénzügyi évre halasztott kezelésekről és műtétekről, sok állami kórházból pedig százával bocsátják el a szakszemélyzetet, jóllehet a kormány adatai szerint minden eddiginél többen dolgoznak az NHS ellátórendszerében.
A második világháború utáni munkáspárti kormányok által életre hívott NHS minden szolgáltatása térítésmentes és állampolgári jogon mindenkinek jár; működését a kormány az adóbevételekből fedezi. Az elmúlt pénzügyi év költségvetésébe a jelenlegi munkáspárti kormány csaknem 80 milliárd font (30 ezer milliárd forint) rekord kiadást állított be az állami egészségügy központi finanszírozására, vagyis jóval több mint a kétszeresét a Labour hatalomra kerülésének évében - 1997-ben - kiutalt 34,7 milliárd fontnak, számos NHS-körzet mégis súlyos és krónikus finanszírozási gondokkal küszködik.
Az Orvosok a reformért már tavaly nyílt levelet intézett Tony Blair kormányfőhöz és a három legnagyobb parlamenti párthoz, leszögezve: a kizárólag adókból finanszírozott állami egészségügy szükségszerűen kudarcra van ítélve, és a jelenlegi rendszer fenntartása elkerülhetetlenül egyes szolgáltatások "kiporciózásához", illetve még nagyobb deficitekhez vezet. A csoport szerint az alternatív pénzforrások közé tartozhat az, hogy egyes szolgáltatásokért a pácienseknek fizetniük kellene, vagy az egész rendszert biztosításalapúvá kellene átalakítani.
A területi NHS-igazgatóságok csaknem fele közölte, hogy elbocsátásokat tervez, vagy már végre is hajtott létszámleépítéseket az idén.
A Health Service című brit orvosi szaklap múlt havi felmérése szerint az NHS területi egységeinek csaknem háromnegyede kényszerül most már az ellátási szolgáltatások korlátozására a súlyos finanszírozási válság miatt. A felmérés szerint az aktív ellátó kórházakat működtető területi NHS-trösztök 61 százaléka osztályokat is bezár finanszírozás hiányában, és a területi igazgatók 70 százaléka szerint a betegellátás közvetlenül meg fogja sínyleni a hiánycsökkentési célú pénzügyi döntéseket.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár