.jpg)
A lista élén, 1,3 ponttal Lettország áll - minél magasabb az index, annál sebezhetőbb az adott gazdaság -, utána sorrendben Izland (1,2), Bulgária (1,0), Törökország (0,8) és Románia (0,7) következik. A Standard & Poor"s a legkevésbé sebezhető gazdaságnak Oroszországot tartja a vizsgált mezőnyben; az orosz gazdaság mínusz 2,0 ponttal az utolsó a listán.
A közép-európai négyek közül az S&P a cseh gazdaságot minősítette a legkevésbé veszélyeztetettnek az amerikai nem elsőrendű jelzálogpiacról kiindult globális likviditási válságtól: Csehország mínusz 0,9 ponttal a 12. helyre került. A hitelminősítő szerint a listát vezető gazdaságokat fenyegetik a leginkább a befektetői kockázatvállalási hajlandóság változásai.
Nem ez az első olyan londoni elemzés az utóbbi időben, amely szerint a magyar gazdaság nem tartozik a leginkább sebezhetők közé a térségben. A Barclays Capital befektetési csoport, amely az elsőrendűnél gyengébb - "subprime" - amerikai jelzálog-adósok köréből kiindult, és globálissá vált tőkepiaci likviditási válság európai feltörekvő piaci hatásait vizsgálta múlt hét végi jelentésében, azt írta: a magyar adósságpiacon tartott nem rezidens portfolió-befektetések értékének görbéje július eleje óta igen enyhe csökkenéssel gyakorlatilag stabilitást mutat, és a feltörekvő európai deviza- és adósságpiacokon - köztük a forintpiacon - hosszú távra berendezkedett, a térség iránt "továbbra is derűlátó" portfolió-befektetők "általában sem tülekszenek a kijárati ajtó felé".
A JP Morgan nemzetközi pénzügyi szolgáltató, amely befektetési alapok adataiból havi indexeket közöl a feltörekvő piacokon tartott befektetői pozíciók változásairól, néhány nappal korábban kiadott augusztusi felmérésében azt írta: "meglepő módon" még erősödött is a múlt hónapban a hosszú - vagyis árfolyam-emelkedésre játszó - forintkonstrukciók pozíciója a feltörekvő piacokon aktív globális befektetési alapok portfolióiban, annak ellenére is, hogy a legtöbb magas hozamú piacon kockázatleépítés volt tapasztalható.
Vannak azonban ellenvélemények is a londoni elemzői közösségben. A Merrill Lynch globális befektetési csoport londoni részlege által kiadott hétvégi európai feltörekvő piaci helyzetjelentés szerint a térségben Magyarország lenne a legsebezhetőbb egy esetleges pénzpiaci sokktól, tekintve még mindig "viszonylag magas" ikerdeficitjét. A közszféra hiteligénye továbbra is magas, annak ellenére is, hogy a Merrill Lynch becslése szerint az államháztartási hiány az idén mintegy 3 százalékponttal a GDP-érték 6,1 százalékára csökken, a magánszektor hitelpiaci kondíciói pedig számottevően szigorodhatnak a globális likviditási sokk, valamint a vállalatok teljesítményét és hitelképességi megítélését kedvezőtlenül befolyásoló hazai gazdasági lassulás miatt, állt az elemzésben. A ház megjegyezte, hogy a négy legnagyobb térségi piac valutái közül a forint vesztette a legtöbbet az amerikai jelzálogválságból kiindult globális likviditási sokk miatt.
Bush segítő kezet nyújt az adósoknak
A Fed cselekszik, ha kell, de megváltást nem ad
Banki fúziókat hozhat a hitelválság
MTI