1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország nincs a globális likviditási válság által leginkább veszélyeztetett feltörekvő gazdaságok között, áll a Standard & Poor"s Londonban kiadott elemzésében, amely a legsebezhetőbb országok közé mások mellett Lettországot, Izlandot és Romániát sorolta.
Magyarország nincs a globális likviditási válság által leginkább veszélyeztetett feltörekvő gazdaságok között, áll a Standard & Poor"s Londonban kiadott elemzésében, amely a legsebezhetőbb országok közé mások mellett Lettországot, Izlandot és Romániát sorolta.

A világ legnagyobb hitelminősítője, amely "likviditási sebezhetőségi indexet" dolgozott ki a besorolási listáján szereplő feltörekvő piaci szuverén adósokra, elemzésében - amelyet 15 országra terjesztett ki - Magyarországnak 0,0 ponttal "köztes" sebezhetőségi osztályzatot adott. A magyar gazdaság ezzel a sebezhetőségi lista alsó harmadának határára, a 10. helyre került, Szlovákia (0,1) és Lengyelország (0,0) után.

A lista élén, 1,3 ponttal Lettország áll - minél magasabb az index, annál sebezhetőbb az adott gazdaság -, utána sorrendben Izland (1,2), Bulgária (1,0), Törökország (0,8) és Románia (0,7) következik. A Standard & Poor"s a legkevésbé sebezhető gazdaságnak Oroszországot tartja a vizsgált mezőnyben; az orosz gazdaság mínusz 2,0 ponttal az utolsó a listán.

A közép-európai négyek közül az S&P a cseh gazdaságot minősítette a legkevésbé veszélyeztetettnek az amerikai nem elsőrendű jelzálogpiacról kiindult globális likviditási válságtól: Csehország mínusz 0,9 ponttal a 12. helyre került. A hitelminősítő szerint a listát vezető gazdaságokat fenyegetik a leginkább a befektetői kockázatvállalási hajlandóság változásai.

Nem ez az első olyan londoni elemzés az utóbbi időben, amely szerint a magyar gazdaság nem tartozik a leginkább sebezhetők közé a térségben. A Barclays Capital befektetési csoport, amely az elsőrendűnél gyengébb - "subprime" - amerikai jelzálog-adósok köréből kiindult, és globálissá vált tőkepiaci likviditási válság európai feltörekvő piaci hatásait vizsgálta múlt hét végi jelentésében, azt írta: a magyar adósságpiacon tartott nem rezidens portfolió-befektetések értékének görbéje július eleje óta igen enyhe csökkenéssel gyakorlatilag stabilitást mutat, és a feltörekvő európai deviza- és adósságpiacokon - köztük a forintpiacon - hosszú távra berendezkedett, a térség iránt "továbbra is derűlátó" portfolió-befektetők "általában sem tülekszenek a kijárati ajtó felé".

A JP Morgan nemzetközi pénzügyi szolgáltató, amely befektetési alapok adataiból havi indexeket közöl a feltörekvő piacokon tartott befektetői pozíciók változásairól, néhány nappal korábban kiadott augusztusi felmérésében azt írta: "meglepő módon" még erősödött is a múlt hónapban a hosszú - vagyis árfolyam-emelkedésre játszó - forintkonstrukciók pozíciója a feltörekvő piacokon aktív globális befektetési alapok portfolióiban, annak ellenére is, hogy a legtöbb magas hozamú piacon kockázatleépítés volt tapasztalható.

Vannak azonban ellenvélemények is a londoni elemzői közösségben. A Merrill Lynch globális befektetési csoport londoni részlege által kiadott hétvégi európai feltörekvő piaci helyzetjelentés szerint a térségben Magyarország lenne a legsebezhetőbb egy esetleges pénzpiaci sokktól, tekintve még mindig "viszonylag magas" ikerdeficitjét. A közszféra hiteligénye továbbra is magas, annak ellenére is, hogy a Merrill Lynch becslése szerint az államháztartási hiány az idén mintegy 3 százalékponttal a GDP-érték 6,1 százalékára csökken, a magánszektor hitelpiaci kondíciói pedig számottevően szigorodhatnak a globális likviditási sokk, valamint a vállalatok teljesítményét és hitelképességi megítélését kedvezőtlenül befolyásoló hazai gazdasági lassulás miatt, állt az elemzésben. A ház megjegyezte, hogy a négy legnagyobb térségi piac valutái közül a forint vesztette a legtöbbet az amerikai jelzálogválságból kiindult globális likviditási sokk miatt.

Bush segítő kezet nyújt az adósoknak
A Fed cselekszik, ha kell, de megváltást nem ad
Banki fúziókat hozhat a hitelválság

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG