1p
Az elmúlt évek sorozatos gazdaságpolitikai hibái vezettek a magyar gazdaság alacsony növekedési üteméhez, a hibák azonban 1,5-2 év alatt helyrehozhatók lennének.
Az elmúlt évek sorozatos gazdaságpolitikai hibái vezettek a magyar gazdaság alacsony növekedési üteméhez és magas államháztartási hiányához, a hibák azonban 1,5-2 év alatt helyrehozhatók lennének - értett egyet több gazdaságkutató intézet vezetője a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) kerekasztal beszélgetésén.

Matolcsy György, a Magyar Növekedéskutató Intézet igazgatója, Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa és Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója egyhangúlag úgy vélekedett, hogy 2006-2007-ben a magyar gazdaság elérte egyensúlyi és növekedési mélypontját.

Úgy vélték: az államháztartás idei, várható hiánya a 2001. évi szintre, a GDP 4 százalékára csökken, a gazdaság kilátásai azonban sokkal kedvezőtlenebbek, mint 7 éve.

A szükséges lépéseket illetően azonban - a bizalom helyreállítását kivéve - eltért a szakemberek véleménye. Palócz Éva hároméves tervezést, költségvetést és fejlesztési tervet, közpénzügyi törvény megalkotását ajánlotta. Petschnig Mária Zita a foglalkoztathatóság javítását, míg Matolcsy György előrehozott választásokat, adóreformot és beruházási fordulatot szorgalmazott.

Az Orbán-kormány gazdasági minisztere a gazdasági helyzet kialakulásáért a piacgazdaság 1990-es években kialakult szerkezetét is okolta. Úgy vélte, hogy az akkor, a recesszióban végrehajtott sokkterápia miatt 1,5 millióval csökkent a munkahelyek száma, ami még ma is gátolja a növekedést.
Megfelelő programmal és a gazdaság szereplői, valamint az új kormány közötti megegyezéssel 5-10 év alatt 1 millió új munkahely teremthető meg - mondta.

Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett
egyszeri költséggekkel!
Petschnig Mária Zita szerint ugyan az okok nem ilyen régiek, de visszanyúlnak az Orbán-kormány időszakára is, a lakáskedvezmények bevezetése és a minimálbér emelése miatt. Súlyos hibának nevezte, hogy sem a Medgyessy-, sem a Gyurcsány-kormány nem nézett szembe a kormányzás átvételekor a gazdaság tényleges helyzetével és elmaradt az ilyenkor szokásos kiigazítás. Erre csak 2006-ban került sor, de a program nem győzte meg kellőképpen a befektetőket, a fiskális politika hitelességének növekedése nem eredményezett növekedési többletet - mondta.

Matolcsy György  a növekedés felgyorsítására, 1,5-2 éven belül az élőmunkaterhek 1.000 milliárd forintos csökkentését és a nemzeti fejlesztési tervek átállítását javasolta, úgy, hogy az jobban szolgálja a munkahelyek számának növelését.

Palócz Éva az ilyen mértékű adó- és járulékcsökkentést rövid távon irreálisnak nevezte, abból kiindulva, hogy a hiány nem növelhető. Úgy vélte maximum 600 milliárdos kiadáslefaragásra lenne lehetőség.

Petschnig Mária Zita arra hívta fel a figyelmet, hogy az adóreform nem csodaszer, a gazdaság növekedésének mély, strukturális problémáit nem oldja meg. Úgy vélte, hogy a gazdaság 2011 körül bővülhet ismét 4 százalék körüli ütemben. Hangsúlyozta azt is, hogy a foglalkoztathatósági korlát feszültségeit nem lehet megoldani egy-két év alatt. Ide sorolta a munkaerő mobilizálhatósági problémáit, a bevándorlási politikát, a szakképzés minőségét, illetve a munka és segélyezés, valamint a nyugdíj közötti helyettesítési rátát.

A konvergencia programot illetően kedvezőtlennek nevezte, hogy a program teljesítésével túlhűlt a gazdaság, de kiállt amellett, hogy a programra szükség van, ahogyan a programhoz kapcsolt reformokra is.

Palócz Éva azonban úgy vélte, hogy nem a reformok léte határozza meg a növekedési kilátásokat rövid és közép távon. Nem kell feltétlenül teljesen átalakítani a nagy rendszereket, hatékonyabbá kell tenni azokat - mondta.

Matolcsy György szerint hiteles konvergencia programra ugyan szükség van, de a meglévő alapvetően hibás, mivel nem foglalkozik a reálkonvergenciával, ezért javasolni fogják, hogy ezzel egészüljön ki.

Orbán: küszöbön a változás, készüljünk
Sajnos már sül az inflációs buktánk
Már ostorozza a kormányt az SZDSZ
Padlóra került a világ hangulata
Miért Orbánhoz mennek a gazdasági szereplők? (hanganyag)
Sokáig fog lábadozni Amerika

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG