A Budapesti Értéktőzsdén a júniusi mélypont után júliusban árfolyamértékben 9,4 százalékkal növekedett az azonnali piac forgalma, éves összehasonlításban azonban közel 30 százalékkal, kétszeres árfolyamértéken számolva 301,3 milliárd forintra zuhant a forgalom.
Az első 7 havi kumulált azonnali piaci forgalom a Budapesti Értéktőzsdén 2006-2011
Forrás: BÉT / Privátbankár
A tőzsdén forgó részvények, befektetési jegyek, certifikátok, kárpótlási jegyek és hitelpapírok összkapitalizációja júliusban 17 994 milliárd forintra csökkent a júniusi 18 178 millárd forintról. Az azonnali részvénypiac kumulált, első 7 havi forgalma 2204 milliárd forint 2011-ben, ami 40 százalékkal kevesebb a tavalyi év azonos időszakánál.
Árfolyamértéken számolva az OTP-vel kereskedtek a legtöbbet júliusban: a bankpapír 184,6 milliárd forint értékben pörgött a parketten. A Mollal 71 milliárd értékben foglalkoztak a befektetők, a Richter és a Magyar Telekom 12,6 milliárd forint erejéig érdekelte a befektetőket. A bluechipeket az EstMedia és az Egis követi 2 illetve 1,7 milliárdos forgalommal. A 10 legnagyobb kötés közül 8 az OTP piacán született, ezen a listán két helyet szerzett a Mol.
Piaci tőkeértékben továbbra is a Mol állt az élen július végén, a 2111 milliárdos kapitalizáció egy hajszállal alacsonyabb a júniusinál. Az OTP 1526 milliárdal a második, ez közel 150 milliárddal elmarad a júniusi értéktől.
Az árfolyamváltozás nyertesei között ismét az EstMedia áll az élen, ez júniussal ellentétben már nem a névértékváltozásnak köszönhető. A bluechipek közül a Richter tudott felkapaszkodni a listára, a 3,58 százalékos plusz a 10. helyre volt elegendő.
A vesztesek listáján is szerepel egy a "négy nagy" közül: az OTP a havi 8,63 százalékos csökkenéssel a 10. helyre került.
A részvényszekció legnagyobb szereplője júliusban is az Erste Befektetési Zrt. volt, több mint 97 ezer kötéssel közel 100 milliárdos forgalmat generáltak. A második a listán a Concorde Értékpapír Zrt., a harmadik legaktívabb a Wood & Company Financial Services a.s.
A BÉT tőzsdeindexeinek teljesítménye az elmúlt 1 évben (2010. augusztus 2. = 100%)
Forrás: BÉT / Privátbankár
A BUX tőzsdeindex egy hónap alatt 1076 pontot, 4,7 százalékot veszített értékéből. Egy év alatt a mutató 8,4 százalékot esett.
Az alacsony budapesti forgalomra már a brókerpiac is reagált: a KBC a nemzetközi tőzsdéken való kereskedést kínálja és ajánlja ügyfeleinek. Tordai Péter, a KBC Securities magyarországi fióktelepének lakossági üzletágért felelős vezérigazgató-helyettese szerint a BÉT-en meglévő lehetőségek szűkülésével a nemzetközi piacok felé kell mozdulnia azoknak a magyarországi befektetőknek, akik eredményesen akarnak kereskedni. A magánnyugdíjpénztárak kiesése jelentős érvágást jelentett a tőzsdének, a spekulatív befektők is inkább az alternatív platformok, például a devizapiac felé fordulnak - mondta el a szakember.
Privátbankár