A lezárt tranzakciók volumene az egy évvel korábbihoz hasonlóan egymilliárd euró körül alakult, a felfokozott kereslet hatására a hozamok csökkenése – bár lassuló tendenciát mutat – nem állt meg. A befektetési ügyletek zöme továbbra is a modern bériroda piacon köttetik, emellett az összes tranzakciós volumen másik meghatározó forrása a kiskereskedelmi ingatlanok szegmense. Ez utóbbi részpiacon regisztráltuk a Morley Fund és a fejlesztő Raiffeisen Ingatlan – Miller Development konzorcium megállapodását a biatorbágyi Premier Outlets Centerre vonatkozóan. A több mint 100 millió eurós ügylet a 2006-ban teljesen kiadott első két ütemre, valamint a hamarosan megépülő harmadik ütemre vonatkozott.
A Dawnay Day 22 Interfruct üzlet tulajdonosa lett; az SCD Group a hírek szerint 7,8%-os hozamszinten, mintegy 82,5 millió euróért adott túl a 105 ezer kiadható négyzetméterrel bíró csomagon. Az irodapiacon három kiemelt értékű megállapodás is lezárásra került 2006-ban. A Morley Fund 145 millió euróért vásárolta meg az Alkotás Point és Science Park irodaházakat a SachsenFondstól; az IVG öt ingatlanból álló portfolióját (Infopark három épülete és két Andrássy úti ingatlan, összesen 38 ezer m2) a HGA Capital szerezte meg 99,8 millió euróért; a GLL Partners pedig a különleges elhelyezkedésű Roosevelt 7/8 irodaház tulajdonosa lett a 99 millió eurós vételár kifizetését követően. A harmadik negyedév egyik meghatározó irodapiaci eladása a Wallis Ingatlanhoz kötődik; a fejlesztő a CIB Lízinggel kötött 60 millió eurós megállapodást a Danubius Irodaházakat, a Bajor és a Polar Centert magába foglaló (30 ezer négyzetméteres) portfolióra. A modern logisztikai célú ingatlanok szektorában a Rozália Park két üteme is értékesítésre került. Az első félévben az Immorent szerzett meg 32 ezer négyzetmétert mintegy 17 millió euróért, az év vége előtt pedig a Hannover Leasing is aláírta a 60 ezer négyzetméterre szóló, 60 millió eurós megállapodást.
Az ECB a 2005. végi 2,25%-ról öt lépésben 3,5%-ra emelte irányadó kamatlábát, amely emelés az irodapiacon tapasztalt hozamcsökkenéssel együtt – a piacon jellemző 20%-os önerőt, euró alapkamat + 1,5%-os finanszírozást feltételezve – a befektetők által elérhető, saját erőre vetített megtérülést 2006. végére az év eleji 20%-ról felére csökkentette. |
A három legnagyobb ingatlanalap eszközértékének változása 2006-ban
forward purchase megállapodás; de láttunk példát a saját anyabank székházának portfolióba vitelére is (OTP, Erste).
A jellemző hozamszintek mérséklődése valamennyi részpiacon folytatódott, bár a csökkenés folyamatos lassulást mutat. A legnagyobb mértékű hozamesést (-1,2%) a bevásárlóközpontok piacán tapasztaltuk, a 2006-os adatok alapján ez a piac az irodaházaknál jellemző megtérülési szinthez közelít. 2006. végén a modern bérirodák 6,5% körüli hozamelvárás mellett cseréltek gazdát, bár a kiemelt elhelyezkedésű, különleges adottságokkal bíró minőségi épületek esetén a hozam akár 6% alá is becsúszott. A kereskedelmi célú ingatlanok átlagos megtérülési mutatója az év végén 7% alatt volt, várakozásaink szerint a hozamcsökkenés ebben a szegmensben lesz a legnagyobb mértékű 2007. során. A logisztikai ingatlanok piacán 8% körüli szintre mérséklődtek a hozamok. 2007-ben a befektetők aktivitása várhatóan továbbra is élénk marad, így a hozamcsökkenés korábban már várt megállása legkorábban az év végén következhet be. A nyugati piacokhoz képest minimálisra csökkent hozamkülönbség az EKB 2006 során folyamatosan emelt, jelenleg is magas szinten tartott alapkamatát is figyelembe véve tehát a következő 12 hónapban nem járul hozzá a befektetési ingatlanok gyors ütemű felértékelődéséhez. A hazai piac egyik sajátossága, hogy a tranzakciók a legtöbb esetben nem nyílt piaci körülmények között köttetnek. A kiélezett befektetői verseny ugyanakkor véleményünk szerint nyílt pályáztatással, tanácsadói közreműködés mellett eredményezhet optimális körülményeket az eladásra; az ingatlan tulajdonosokhoz direkt érkező vételi ajánlatok nem feltétlenül jelentik a legjobb lehetőséget. A befektetési ingatlanpiac transzparenciájának növekedése tehát az eladók elemi érdeke, ami legkésőbb a hozamcsökkenés megállásakor minden bizonnyal be is következik.