Közleményében a testület úgy fogalmazott, hogy feltételesen fogadta el az európai kibocsátáskereskedelmi rendszer 2008-től 2012-ig terjedő kereskedelmi időszakára vonatkozó tervet, amely automatikusan megkapja a bizottság jóváhagyását, ha Magyarország végrehajtja a kért módosításokat.
A bizottság "azt az elvárást fogalmazta meg, hogy Magyarország a tervben javasolt összkvótát évi 3,8 millió tonna CO2-egyenértékkel, évi 26,9 millió tonnára csökkentse" - áll a brüsszeli dokumentumban. A bizottság megjegyezte azt is, hogy a magyar terv további mintegy 1,4 millió tonna kibocsátással számol azokban az ágazatokban, amelyek 2005-ben még nem számoltak be szén-dioxid-kibocsátásukról.
Az EU végrehajtó terve a tagországok nagy részének szennyezési tervét megvizsgálta már, és kevés kivétellel valamennyi esetben csökkentést írt elő. Magyarországé időrendben a tizenkilencedik nemzeti kiosztási terv volt, amelyet a bizottság értékelt, és ebből csupán hármat (a britet, a franciát és a szlovént) fogadta el teljes egészében. Tizenhat tervet a testület felülvizsgálatra, összkibocsátás-csökkentésre visszautalt. |
Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi biztos szerint az "elfogadott határozat megerősíti a korábbi határozatainkkal adott egyértelmű jelzést, hogy Európa teljes mértékben elkötelezett a Kiotóban vállalt célok teljesítése mellett, és minden erejével azon van, hogy a kibocsátáskereskedelmi rendszer sikeres fegyvernek bizonyuljon az éghajlatváltozás elleni harcban". Hozzátette, hogy a bizottság "valamennyi nemzeti tervet következetes értékelésnek vet alá annak érdekében, hogy érvényesüljön a tagállamok közötti egyenlő elbánás elve, és az európai széndioxid-piacon kellően szűkös feltételeket teremtsen."
Módosítást kért a bizottság "a megkülönböztetésmentesség, az uniós versenyjogi szabályoknak és az állami támogatásokra irányadó előírásoknak való megfelelés, valamint technikai kérdések" terén is: Magyarországnak több, a kiosztás utólagos kiigazítására vonatkozó rendelkezést ki kell vennie a tervből.
"Ha továbbá a tervben megmaradna a 2012 utáni időszakra tett állami garanciavállalás, akkor a bizottságnak a kérdést az állami támogatásokra alkalmazandó uniós szabályozás tükrében is meg kell vizsgálnia. Valószínűsíthető, hogy a garanciavállalással megvalósuló állami támogatás ellentétesnek fog bizonyulni a szerződéssel."
Ezen túlmenően a kiosztásra vonatkozó garanciavállalást a Bizottság el fogja utasítani akkor, amikor majd az irányelv értelmében a harmadik kiosztási tervet értékeli.
Az EU-hoz nem, de kvótarendszeréhez csatlakozik Norvégia
Föld alá zárnák a szén-dioxidot
Kvótakereskedelem: félretesz magának az állam (hanganyag)
MTI