1p
A javaslatban szereplő értéknél kevesebb széndioxid-kibocsátási egység kiosztását hagyta jóvá az Európai Bizottság a magyar nemzeti kiosztási terv értékelésekor
A javaslatban szereplő értéknél 12,4 százalékkal alacsonyabb mennyiségű, 26,9 millió tonnának megfelelő széndioxid-kibocsátási egység kiosztását hagyta jóvá az Európai Bizottság hétfőn a magyar nemzeti kiosztási terv értékelésekor.

Közleményében a testület úgy fogalmazott, hogy feltételesen fogadta el az európai kibocsátáskereskedelmi rendszer 2008-től 2012-ig terjedő kereskedelmi időszakára vonatkozó tervet, amely automatikusan megkapja a bizottság jóváhagyását, ha Magyarország végrehajtja a kért módosításokat.

A bizottság "azt az elvárást fogalmazta meg, hogy Magyarország a tervben javasolt összkvótát évi 3,8 millió tonna CO2-egyenértékkel, évi 26,9 millió tonnára csökkentse" - áll a brüsszeli dokumentumban. A bizottság megjegyezte azt is, hogy a magyar terv további mintegy 1,4 millió tonna kibocsátással számol azokban az ágazatokban, amelyek 2005-ben még nem számoltak be szén-dioxid-kibocsátásukról.

Az EU végrehajtó terve a tagországok nagy részének szennyezési tervét megvizsgálta már, és kevés kivétellel valamennyi esetben csökkentést írt elő. Magyarországé időrendben a tizenkilencedik nemzeti kiosztási terv volt, amelyet a bizottság értékelt, és ebből csupán hármat (a britet, a franciát és a szlovént) fogadta el teljes egészében. Tizenhat tervet a testület felülvizsgálatra, összkibocsátás-csökkentésre visszautalt.
Mint a testület emlékeztetett rá, a kibocsátáskereskedelmi rendszernek az a célja, hogy az energiatermelés és az ipar azon ágazataiban, amelyekre vonatkozik, úgy csökkenjen az üvegházhatást okozó gázok környezetbe jutó mennyisége, hogy ez a lehető legkevesebbe kerüljön a gazdaságnak, és ezáltal a tagállamok könnyebben teljesíthessék a klímavédelmi célokat szolgáló kiotói jegyzőkönyvben tett vállalásaikat. A nemzeti kiosztási tervek meghatározzák azt a tagállami szintű maximális összkvótát, amely határt szab a rendszerben részt vevő létesítmények által kibocsátható szén-dioxid (CO2) mennyiségének, és rendelkeznek arról, hogy egy-egy üzem mennyi CO2-kibocsátási egységből gazdálkodhat.

Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi biztos szerint az "elfogadott határozat megerősíti a korábbi határozatainkkal adott egyértelmű jelzést, hogy Európa teljes mértékben elkötelezett a Kiotóban vállalt célok teljesítése mellett, és minden erejével azon van, hogy a kibocsátáskereskedelmi rendszer sikeres fegyvernek bizonyuljon az éghajlatváltozás elleni harcban". Hozzátette, hogy a bizottság "valamennyi nemzeti tervet következetes értékelésnek vet alá annak érdekében, hogy érvényesüljön a tagállamok közötti egyenlő elbánás elve, és az európai széndioxid-piacon kellően szűkös feltételeket teremtsen."

Módosítást kért a bizottság "a megkülönböztetésmentesség, az uniós versenyjogi szabályoknak és az állami támogatásokra irányadó előírásoknak való megfelelés, valamint technikai kérdések" terén is: Magyarországnak több, a kiosztás utólagos kiigazítására vonatkozó rendelkezést ki kell vennie a tervből.

"Ha továbbá a tervben megmaradna a 2012 utáni időszakra tett állami garanciavállalás, akkor a bizottságnak a kérdést az állami támogatásokra alkalmazandó uniós szabályozás tükrében is meg kell vizsgálnia. Valószínűsíthető, hogy a garanciavállalással megvalósuló állami támogatás ellentétesnek fog bizonyulni a szerződéssel."

Ezen túlmenően a kiosztásra vonatkozó garanciavállalást a Bizottság el fogja utasítani akkor, amikor majd az irányelv értelmében a harmadik kiosztási tervet értékeli.

Az EU-hoz nem, de kvótarendszeréhez csatlakozik Norvégia
Föld alá zárnák a szén-dioxidot
Kvótakereskedelem: félretesz magának az állam (hanganyag)

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG