A lengyel kormány közleményben tájékoztatott: a döntés lehetővé teszi, hogy az Európai Parlament még a szeptemberi ülésén szavazzon a kérdésben. "Utána a gazdasági és pénzügyminiszterek tanácsa, az Ecofin formálisan is megszavazza a tervezetet október 4-i ülésén" - ismertette a törvény elfogadásának menetrendjét Varsó. A jogszabályt még a tagállamoknak is jóvá kell hagyniuk.
A hatos csomag a jogalkotói szándék szerint az újabb gazdasági válság kialakulását megakadályozó, egy erősebb és szorosabb Európai Unió létrehozását lehetővé tevő törvénycsomag. Sokan azonban úgy látják, hogy a politikai kompromisszumok hatására elveszítette valódi erejét a jogszabály.
A törvénytervezet jelenlegi megfogalmazása szerint az Európai Bizottság gazdasági javaslatait a bajba jutott tagállamok kénytelenek lennének automatikusan elfogadni, amennyiben egy állam előbb figyelmen kívül hagyja, majd törvényhozásának nem sikerül egyszerű többséggel elutasítania őket. A politikusok szándéka szerint szégyenbe kerülnének az olyan tagállamok, amelyek válság idején reformok ellen szavaznának.
A pénteki wroclawi sajtótájékoztatón Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke ugyan méltatta az Ecofin ülésen elért eredményt, de arra hívta fel a figyelmet, hogy hosszabb távon "nem elegendő". Az ülés után nyilatkozó Jan Kees de Jager, Hollandia pénzügyminisztere is "első lépésnek" nevezete a hatos csomagot.
Intézkedésekre mindenképpen szükség van, ebben mindenki egyetért. Legutóbb londoni pénzügyi elemzők közölték, úgy látják, egyre rosszabbak az euróövezet gazdasági növekedési kilátásai, az eszkalálódó szuverén adósságválság miatt most már "nagyon magas" a kockázata a valutaunió szétesésének is. Részletek>>
MTI, Privátbankár