A Margarita szigetén tartott találkozón elfogadott nyilatkozatban a résztvevők lefektették a dél-amerikai energetikai megállapodás alapjait. Az egyezmény, amelyet a házigazda Hugo Chávez venezuelai elnök kezdeményezett, megbízható kitermelési és elosztási rendszert lesz hivatott biztosítani a térség országai számára a meglévő kőolaj- és földgázkincsre, a vízi energiára és az alternatív energiaforrásokra alapozva.
A csúcstalálkozón szereplő másik fontos kérdéskör a Venezuelát, Brazíliát, Bolíviát, Kolumbiát, illetve Uruguayt, Paraguayt és Argentínát összekötő, nyolcezer kilométer hosszú gázvezeték kiépítése volt, amely 20 milliárd dollárt emésztene fel. Az elképzelést támogatja a dél-amerikai térség legnagyobb földgázkincsével rendelkező Venezuela és a rangsorban második Bolívia, valamint a nagy gázfogyasztónak számító Brazília és a szintén jelentős gázkincset birtokló Argentína. Sergio Gabrielli, a Petrobras brazil energetikai vállalat vezetője azonban közölte, hogy a terv még az előkészítés szakaszában tart, egyelőre a lehetséges nyomvonalat és a finanszírozás megvalósíthatóságát tanulmányozzák.
Az etanol kérdésében korábban vitába keveredő Brazília - a világ legnagyobb etanoltermelője és forgalmazója - és Venezuela a csúcson elásta a csatabárdot. Brazília idén márciusban stratégiai megállapodást kötött az Egyesült Államokkal a bioüzemanyag előállításáról. Az Egyesült Államok politikájának bírálójaként ismert Chávez most azzal igyekezett elvenni korábbi bírálatai élét, hogy azok nem az etanol termelése, hanem Washington ama szándéka ellen irányultak, hogy a kukoricából előállított bioüzemanyagot gépjárművek "táplálására" használják fel, ami éhínséget okozhat a szegény országokban. Chávez igyekezett megnyugtatni brazil kollégáját, hogy az etanolnak csak a kukoricából történő előállítását ellenzi. Brazília viszont cukornádból készít etanolt, a venezuelai elnök pedig elismerte, hogy országának is napi 200 ezer hordóetanolra van szüksége, amelyet üzemanyag-adalékként hasznosít.
Etanolvita Dél-Amerikában
Nem is lesz Nabucco?
Csöveznek a szomszédban: 1300 kilométert írtak alá
Oroszbarát magyarok: csodálkoznak, csalódtak
Az oroszok szerint Gyurcsány a Gazpromot előnyben részesíti
MTI