Görögországnak el kell döntenie, hogy az eurózónában kíván-e maradni, és világossá kell tennie álláspontját az európai pénzügyi mentőcsomagról, ha szeretne hozzáférni a pénzügyi támogatás következő részletéhez - hangsúlyozta Franciaország és Németország vezetője a görög válság kiéleződése miatt a franciaországi Cannes-ban szerda este rendezett válságtanácskozást követő sajtótájékoztatón.
Megszólalt az örök szkeptikus Az euróövezet válságának igazi oka a helytelen európai gazdálkodás, Görögország problémája csak ennek következménye - állítja cseh köztársasági elnök. Václav Klaus szerdán Prágában annak kapcsán nyilatkozott, hogy Görögország népszavazást kíván kiírni a mentőcsomag felvételéről. Bár Európában egyre többen állítják azt, hogy az euróövezet mai problémáit Görögország idézte elő, Klaus nem ért egyet ezzel a véleménnyel. Leszögezte: igaz, hogy Görögország önként lépett be az euróövezetbe, de az is tény, hogy oda valakik felvették. Klaus hasonlóan látja a hatalmas görög adósság problémáját is. |
A francia elnök kitért arra is, hogy a Brüsszelben múlt héten elfogadott megállapodás megvalósítását "felgyorsítják" az eurózóna országai.
Az IMF arra kéri Európát, amit épp a görögök akadályoznak
A Görögország érdekében elfogadott pénzügyi mentőcsomag "határozott" alkalmazását kérte Európától szerda este Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutalap (IMF) vezérigazgatója.
"Az európai partnerek határozottságán és eltökéltségén múlik az október 27-én hajnalban elfogadott megállapodás életbe lépése, és az elkerülhetetlenül felmerülő akadályok leküzdése" - mondta az IMF-vezér a világ 19 legfejlettebb gazdaságú és vezető feltörekvő országát, valamint az Európai Uniót tömörítő csoport, a G20-ak munkaadói szervezeteinek vezetőivel Cannes-ban folytatott megbeszélésének szünetében.
"Természetesen lesznek akadályok az úton, néha nagyok is" - ismerte el Lagarde a Görögország megsegítését célzó európai pénzügyi mentőcsomagról tervezett népszavazásra utalva, amely bizonytalanná tette magát a mentőcsomag megvalósíthatóságát. Hozzátette ugyanakkor, hogy "ritkán látott még ekkora elszántságot az összehangolt fellépésre".
Csütörtök reggel külön válságtanácskozást tartanak az európai intézmények vezetői az eurózóna azon tagállamaival, amelyek a G20-as csoportnak is a tagjai. A hírek szerint a görögök december 4-én vagy 5-én tarthatják meg a népszavazást.
MTI, Privátbankár