.jpg)
A földgáz nagyobb részét a Gazprom adja majd, kisebb része az Eni oroszországi lelőhelyeiről származhat, ez utóbbi lelőhelyek korábban a csődbe ment orosz YUKOS olajcégéi voltak.
Az együttműködés részeként a Gazprom részt kaphat az Eni észak-afrikai olajkitermelésében. |
"Most úgy gondoljuk, hogy mindkét útvonalat kiépítjük. Intenzív diplomáciai munkára van szükség sok országban" - mondta az aláíráskor Paolo Scaroni.
Az EU nem tekinti az európai uniós Nabucco gázvezetékprogram versenytársának a Déli Áramlatot, mondta az Európai Bizottság szóvivője még június végén Brüsszelben. Az EU minden olyan beruházást támogat, amely sokoldalúbbá teszi az EU energia-beszerzési lehetőségeit, mondta a szóvivő.
A német BASF vegyiművekkel és az E.ON energiavállalattal közösen épített Északi Áramlathoz hasonlóan a Déli Áramlat a másik olyan gázvezetékrendszer a Gazprom szervezésében, amely elkerüli Ukrajnát és Fehéroroszországot. Jelenleg csak e két országon át érkezik orosz földgáz az EU-ba, és velük gyakorta fordulnak elő ár- és tranzitdíjviták.
A Gazprom idén februárban írt alá olyan földgázszállítási megállapodást az Enivel, amely szerint közvetlenül az olasz fogyasztóknak is adhat majd el földgázt. A gázszállítási megállapodás az Enivel 2035-ig érvényes. Az orosz vállalat azt tervezi, hogy az Olaszországnak szállítandó gázból az Enel is kapna. Cserébe egy újonnan létrehozandó vállalatban a Gazprom kisebbségi részesedést kapna, az Enel pedig bevinné a cégbe néhány gázüzemű erőművét.
A Gazprom lehet a kerítő az OMV-Mol flörtben
Az EU szerint Magyarország is átállt a Nabuccohoz
Szerbiában alapoz a Gazprom
Görögország beszállna a Déli Áramlatba
MTI