.jpg)
A nagykövet hangsúlyozta: Veres János nem átfogó energetikai együttműködési szerződést írt alá, hanem kormányközi megállapodást a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakaszának megépítéséről, amelynek azonban a jövőben a magyarországi gázellátás szempontjából is jelentősége lesz.
Kiemelte: a Déli Áramlat és az azon áramló gáz nem kivált valamit, például egy régi, vagy egy majd megépítendő vezetéket, vagy az azon szállított gázt, hanem a növekvő, s ezért nemsokára a jelenlegi vezetékek kapacitását meghaladó európai szükségleteket hivatott fedezni.
Egyébként - hangzott el -, ahhoz, hogy a gázszállításban is piaci viszonyok alakuljanak ki, amelyek például bizonyos körülmények között a gáz árát is kedvezően befolyásolhatják, a már meglévők mellett legalább 4-5 vezetékre lenne szükség; minden egyes vezeték rugalmasabbá, könnyebben kezelhetővé és biztonságosabbá teszi a rendszer egészét.
Magyarország számára a Déli Áramlat általában is számos előnnyel jár, de még kedvezőbb helyzetet teremt, hogy az ország területén halad át, mégpedig úgy, hogy a műszaki terv a megállapodás értelmében az országos területrendezési tervvel összhangban készül.
Gazdaságpolitikai haszna a Déli Áramlatnak, hogy a kormány a stratégiai energetikai vállalatok korábbi privatizálása után energiapolitikai eszközökhöz jut.
A vezeték lényeges vonása, hogy oroszországi végénél van megfelelő mennyiségű gáz, a másik végénél, az olasz Eni cégnél pedig van kellő felvevő kapacitás és hitelképesség, vagyis biztos vevő. Ez nagyon fontos, noha sokan nem gondolnak arra, hogy az eladó is kiszolgáltatott helyzetben van, hiszen hatalmas összeget fektet a vezeték építésébe, és ehhez hosszú időre biztos, fizetőképes vevőre kell tudnia támaszkodni.
A Magyarországra szállított gáz továbbra is az eddigi vezetéken érkezik majd, de a megállapodás kimondja: a Déli Áramlat felhasználható lesz "a jövendőbeli pótlólagos magyar igények kielégítésére" is - mondta el Székely Árpád.
Kétségtelen - tette hozzá - hogy az építkezés pénzbe kerül Magyarországnak, viszont fokozza a gázellátás biztonságát és tranzitdíjat is hoz.
Tovább tart az áramlatos szócsata
Nincs megállapodás a Nabuccóról
Daróczi: A gázvita a kormányt igazolja
MTI