Ha 99 ezer gyerek iratkozott be első osztályba, általános iskolába és 92 ezer egyetemi-főiskolai hallgatót vettek fel, akkor az, akinek van egy kis arányérzéke, essen most kétségbe Magyarország jövőjéért. A felsőoktatási törvénynek - bár az új elképzeléseket részleteiben nem ismerem - ezt a problémát kell feloldania. Egyetemre, főiskolára minőségnek kell kerülnie, az oktatói karba is - akiknek nyugat-európai bérszintet kell biztosítani - foglalt állást határozottan Demján Sándor üzletember, miután egy díjátadó gálán vett részt a Budapesti Corvinus Egyetemen.
![]() A Corvinus Egyetem által 4 évvel ezelőtt alapított Maecenas Universitatis Corvinianae díjat idén Demján Sándor kapta. Az üzletember nevét viselő alapítványán keresztül 5 évvel ezelőtt indította el a Comenius Programot, melynek keretén belül 9 felsőoktatási intézmény hallgatója kapott támogatást - az üzletember magánvagyonából több mint 2 milliárd forintot áldozott erre a célra. A programban résztvevő, szociálisan hátrányos helyzetű de jó teljesítményt nyújtó nebulók 10 hónapon keresztül kapnak pénzügyi támogatást, de a Comenius külföldi ösztöndíjasokat is támogat, havi 200 euró erejéig, 5 hónapon keresztül. A 2006-ban 7 intézménnyel induló program egy évvel később már 9 egyetemmel, főiskolával vágott neki az őszi szemeszternek. A program 1650 hallgatót támogatott a Corvinuson, összesen 334 millió forint értékben. Demján Sándor a díjat ünnepélyes keretek között Dr. Mészáros Tamástól, a Corvinus rektorától vette át (képünkön). |
Elképesztő arányok
"Az nem lehet, hogy Magyarországon több az egyetemi tanári címmel rendelkezők száma, mint a 80 milliós Németországban, gondolom, ennek a negyede is elég lenne itthon" - mondta az üzletember, akit mecénási tevékenysége miatt tüntettek ki az egyetemen.
Demján Sándor szerint vissza kell térni a minőséghez, és meg kell védeni az olyan minőségi oktatást nyújtó intézményeket, mint a Corvinus Egyetem. Emelni kell a természettudományi képzettséggel rendelkezők számát. "Ha nincs kémiatanár, ha nem lesz fizikatanár, mérnök, akkor Magyarországnak nincsen jövője, 100 év múlva itt már magyarul se fog beszélni senki. A gazdaság az, ami egy nemzet identitását megőrzi, ehhez bővített újratermelés kell és a reálszféra erősítése. Ide tartozik a közgazdaságtudomány is" - így Demján.
Nem igaz, hogy ellenzem a művészeti oktatást, mindig az arányokra hívom fel a figyelmet: nem tud az járni, akinek az egyik lába kétméteres, a másik meg csak egy -folytatta a TriGránit vezére. A társadalom foglalkoztatási szerkezetére kell vigyázni. Tehát kerüljön a legtehetségesebb a például a Színművészetire, vagy mondjuk a Zeneakadémiára, mint régen. Ma az egyetemek lasszóval fogják a diákokat és szerencsétlen embereket nevelünk a jövőre, mert elhitetik ezekkel a fiatalokkal, hogy tehetséges zenészek lesznek, vagy teszem ezt alkalmas egyiptológusok - vont mérleget Demján az elmúlt években a felsőoktatásban tapasztalt ellentmondásokról.
Itt kezdődik a minőségi Magyarország felépítése
A fiatalokat fel kell arról világosítani, hogy mi a jövő. Jaj és baj van abban az országban, ahol volt olyan év, amikor pszichológusnak többen jelentkeztek, mint mérnöknek - ezt nem most mondom, ezt 10 éve mondom. Át kell nevelni a fiatalokat, meg kell védeni a minőséget. Minőségi Magyarország nem lesz minőségi oktatás nélkül - hívta fel rá a figyelmet Demján.
.jpg)
Van ma Magyarországon olyan terület, amit egész egyszerűen nem lenne szabad oktatni. Képezzünk ki évente két egyiptológust, kultúrantropológust vagy két drámatörténészt, mert nem kell több ebbe az országba - de őket a legjobb külföldi egyetemekre küldjük és ott tanuljanak. Ez a legolcsóbb Magyarország számára, nem pedig felesleges diplomát adni. Mérnök kell, fizikus kell, jó tanárokra és orvosokra van szükség - én ezeket támogatom. Ha egyszer majd lesz olyan, hogy csak két drámatörténészt képzünk ennek az országnak, szívesen finanszírozom a külföldi tanulmányukat - mondta Demján Sándor.
Privátbankár - Zsiborás Gergő