Hangsúlyozta: a nehéz költségvetési év nem Budapest hibája, és tudja, hogy a főváros sem húzhatja ki magát az állami megszorítások alól. A költségvetés tervezése jelenleg is zajlik, az első munkaváltozat a jövő hét elején kerül a képviselőcsoportok elé, a fővárosi közgyűlés február végén fogadhatja el - mondta a Demszky.
Közölte: 2006-ban a budapesti adófizetők és a cégek a teljes állami költségvetési bevétel mintegy egyharmadát, 2.200 milliárd forintot fizettek be az állami költségvetésbe. Ám a főváros ennek az összegnek csak az egytizedét kapja vissza, így Budapest az államháztartás nettó befizetője.Demszky Gábor kérdésre válaszolva közölte, hogy a teljes szociális ágazatot 1,1 milliárd forintos elvonás érinti majd, ezt létszámleépítéssel átalakításokkal kívánják elérni. |
Ismertetése szerint felkérték a Gazdaságkutató Intézetet, hogy melyik ágazatból mennyit vonjanak el, javaslataikat használva alakították ki a koncepciót. Előálltak egy színház-finanszírozási reformkoncepcióval és felgyorsítják az oktatási reformot.
A színházi területről szólva elmondta, hogy a színházak összbevétele 2006-ban mintegy 11 milliárd forint volt. Ebből két év alatt körülbelül 8-10 százalékot kívánnak elvonni. Lépcsőzetes és rendszerszerű elvonást javasoltak. Mindezt tartalmazza az a koncepció, amelyet már elküldtek a színházigazgatóknak. A politikus szerint a budapesti önkormányzat egész Európa legnagyobb színházfenntartója, és ezzel eddig nem néztek szembe. Az egyik megoldás az átfogó finanszírozási reform, a másik pedig a fűnyíróelv, de nem ez utóbbit szeretnék választani. Mint mondta, van olyan színházjegy, amelyhez a főváros és az állam 10 ezer forintot tesz hozzá és van olyan, amelyhez csak kétezer forintot. Ismertetése szerint történelmileg így alakult ez a rendszer, amelyen változtatni szeretnének. A direktorokkal egyeztetve kívánják kialakítani a finanszírozási rendszert, amelyben megkülönböztetetten támogatnák a gyermek- és művészszínházakat, valamint az operettet. Kiemelte, hogy meg akarják tartani a fővárosi színházi élet sokféleségét.
A szakképzési rendszer reformjáról azt mondta, a cél az, hogy a legrosszabb műszaki állapotú, legkevésbé kihasznált iskolák olvadjanak be, és a közelmúltban korszerűsítettek legyenek a befogadó intézmények. Miközben 15-20 új, korszerű képző központ nyílik meg, nagyjából ugyanennyi régi iskola integrálódik. A főváros egyetlen szakképző intézményt sem szüntet meg jogutód nélkül, mindegyik integrálódni fog - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy szakok nem fognak megszűnni. A részletek, a konkrétumok még nem dőltek el, ezekben a hetekben zajlanak a tárgyalások, a végső konklúziót a Fővárosi Közgyűlés vonja meg február 22-én.
Demszky magyarázkodik a drága BKV miatt
Egy helyettese már van Demszkynek