A BG Hitel és Lízing (BG H&L) a múlt héten közleményben hívta fel a figyelmet a támogatott - forint alapú - lakáshitel deviza alapú (nem támogatott) hitelre történő átváltásának lehetőségére. A Lakásvásárt kísérő konferencián Hegedűs Éva, a cég elnök vezérigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy egy ilyen cserével jól járhat a hitel felvevője, mivel csökken a havi törlesztő részlete, és jól jár az állam is, mivel nem kell tovább hozzájárulnia a kamatokhoz.
A nagy lakáshitel-csapda: megéri milliókat bukni? |
Az OTP Bank a 2003. június 16-a előtt befogadott fix kamatozású (öt évente átárazandó) támogatott lakáshiteleknél az újabb kamatperiódus indulása kapcsán nem számít a hitelek tömeges kiváltására.
Személyre szabott hiteltanácsadás és lebonyolítás Forduljon a Privátbankár szakértőihez! Részletek itt! |
A Földhitel és Jelzálogbank (FHB) is úgy véli, hogy a 6 százalékos fix kamatozású hitelt nem érdemes - az ügyfél szempontjából - deviza hitelre váltani. Ez csak akkor érné meg, ha a futamidő hátra lévő 10-15 évében a jelenleginél alacsonyabb lenne a svájci frank kamata, és nem változna a forint árfolyama sem. (Az árfolyamkockázat azután is fennmarad, hogy Magyarország részese lesz az euró-övezetnek.) És akkor még nem esett szó az egyszeri kiváltási díjakról. Az FHB-nál ez 2 százalékos szerződésmódosítási díjat, 0,5 százalékos új szerződéskötési díjat, és néhány 10 ezer forintnyi közjegyzői díjat jelent.
A Pénzügyminisztériumtól származó információ szerint az állam 2002-ben 26 milliárd, 2003-ban 87 milliárd, 2004-ben 127 milliárd, 2005-ben 151 milliárd, 2006-ban- 131 milliárd forintot költött a lakáshitelek kamattámogatására. Idén a tervezett összeg 126 milliárd forint. Elvileg tehát több mint 100 milliárd forintos támogatást takaríthatna meg az állam, ha minden támogatott hitel -varázsütésre- devizássá változna.
Az összes lakáshitel összehasonlítása
Beszakadt lakáspiac - kitartó lakosság
Illetékes számtan: kinek kedveznek?
Bevállalós magyarok: duplázódott a lakosság hitele
Olcsó, kicsi, pesti - ez kell nekünk
Miért tart az állam a deviza-hitelezéstől?